Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < April 2021 > »
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
No events
Home arrow سیاست و اقتصاد
سیاست و اقتصاد
هشداري بر روند هشدار نامه ها چاپ ارسال به دوست
سيروس ملكوتى- VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

هشدارى بر روند هشدار نامه ها!

sirus_malakooti_062018.jpg

 سيروس ملكوتى

دوم جولاى ٢٠١٨

تشتت فكري و پراكنده گويي در بيان اراده و اراده هاي موجود در بستر سياست و اخذ استنتاج از اين و ان مورد و گزينه ساختن ان در هدف مبارزاتي و يا ابزار مبارزاتي در فقدان يك مديريت منسجم مبارزاتي با وجود مبارزات خياباني با نشانه هاي جدي براندازانه موضوعي بسيار پيچيده گرديده است .

نيروي انديشه و اندك در پراتيك مبارزاتي با ديدن داده ها هر يك نوعي از اميد و و نوعي هراس را در طرح يك ماكت و همراه با يك مترسك از كاركترهاي موجود در اپوزيسيون ساخته و انرا به عنوان مانيفست و كالايي به عنوان تحليل و بديل عرضه بازار در هم ريخته سياست ميكنند.

در اين وادي ما با چند دشمن  ،با چند هدف مبارزاتي و با انواعي از لولوي هراس مواجه ميشويم . اما چرا همه اين مترسك سازيها از ميان مخالفين نظام برگزيده ميشوند؟ چرا؟ 

Read More - ادامه مطلب...
 
تاثیرات حکم دادگاه میکونوس چاپ ارسال به دوست
هيمن سيدى، VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

تاثیرات حکم دادگاه میکونوس

  (فايل صوتى)

hemn_seyedi_032018.jpgهێمن سيدى

١٥ ي ئاپريل ٢٠١٨


در ۲۱ فروردین ١٣٧٦ در پی ٥ سال تحقیق و بررسی و تشکیل ٢٥٠ جلسه دادگاه، قاضی دادگاه میکونوس عوامل جمهوری اسلامی از جمله کاظم دارابی را به عنوان قاتلان دکتر صادق شرفکندی دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران و شماری از همراهانش معرفی کرد. این دادگاه همچنین رهبر، رئیس‌جمهور، وزیر اطلاعات و وزیر خارجه ایران را به عنوان طراحان و آمران ترور معرفی کرد. هم دولت ایران و هم دولت آلمان بسیار تلاش کردند که چنین حکمی صادر نشود اما قاضی شجاع برلین در برابر این فشارها مقاومت کرد و حکمی تاریخی در تائید تروریسم بین‌المللی جمهوری اسلامی صادر کرد.

Read More - ادامه مطلب...
 
کاپیتالیزم و میلیتاریزم : هيمن سيدى چاپ ارسال به دوست
هيمن سيدى، VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

کاپیتالیزم و میلیتاریزم

 هێمن سيدى

آپريل ٩ ، ٢٠١٨

hemn_seyedi_032018.jpgسرمایه‌داری و نظامی‌گری دو چهره اصلی و درهمتنیده جهان ما در دو قرن گذشته بوده‌اند.

نظامی‌گری (میلیتاریزم، باوری که جنگ را یک پدیده عادی و در مواردی حتی لازم می‌داند) البته پدیده‌ای پیشا سرمایه‌داری است و قدمتش شاید به سالهای آغازین تاسیس دولتها برمی‌گردد اما در دو قرن گذشته و با گسترش سیستم سرمایه‌داری صنعتی، هم ماهیت جنگها بسیار تغییر پیدا کرده و هم ساختار دولتها متاثر از آن بسیار متحول شده است.

 

بعضی معتقدند که سرمایه‌داری ذاتا میلیتاریست نیست بلکه چون یک سیستم از پیش موجود و با محوریت امنیت و بالانس قدرت برایش به ارث مانده، مجبور به پیش گرفتن رفتارهای میلیتاریستی شده است اما درحالی که عامل ظاهری تنشهای جهان ممکن است ریشه در جوانب مختلف روابط میان دولتها داشته باشد، عامل اصلی آن در دو قرن گذشته، مربوط به طبیعت و ذات سیستم سرمایه داری بوده است که در این برنامه توضیح داده خواهد شد. نخست به اختصار ساختار اقتصادی-اجتماعی سرمایه‌داری در مراحل اولیه آن بررسی می‌شود سپس به بررسی این نکته میرسیم که چرا این ساختار اقتصادی- اجتماعی به یک سیستم سیاسی هم نیاز دارد و اینکه این سیستم سیاسی چرا به اجبار، جنگ محور شده است.

 

Read More - ادامه مطلب...
 
مصاحبە با پروفسور نادر نادروف، مارشال اطلاعات و پدر نفت و گاز چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   

مصاحبە با پروفسور نادر نادروف، مارشال اطلاعات و پدر نفت و گاز

مصاحبە گر: صالح کەوربیری
ترجمە بە فارسی: هادی صوفی زادە

 

nnsroj.com   متنی کە در زیر می آید زندگینامە تلخ و شیرین نادر نادروف، یکی از شناختەترین چهرەهای علمی کورد اتحاد شوروی سابق و قزاقستان است. چندی پیش در جریان سفر بە nader_nadirov_01.jpgارمنستان و ملاقات با برخی از نویسندگان و ادیبان کورد، وقایع دوران مهاجرت و تبعید اجباری کوردها را از نزدیک از زبان هموطنان خود شنیدم. مناسب دانستم کە زندگینامە آقای نادروف را کە سندی از داستان مرگ و زندگی کوردهای تحت ستم تورکان عثمانی، ترکیە نوین و حاکمیت استالین در روسیە است ترجمە نمایم. مصاحبە مزبور در اوایل ژانویە سال ٢٠١٢ در آلماآتای قزاقستان توسط آقای صالح کەوبیری انجام گرفتە است. پیشتر، کل مصاحبە در مجلە "تیرێژ"در دو قسمت در شمارەهای ٥٥ و ٥٦ چاپ و منتشر شد. مجلە "تیرێژ"مدت دە سال است کە در استانبول بە دو زبان تورکی و کوردی منتشر می شود.

 

"نادر کرم" و یا آکادمیسین و پروفسور "نادر نادروف"، یکی از معروفترین متخصصان نفت و شیمی در سراسر جهان است. نادروف رئیس افتخاری اتحادیە کوردهای روسیە و عضو "آسامبلیای"[Asambleya] ملت قزاق است. ایشان از سال ١٩٩٣ عضو دائم آکادمیای اطلاعات ملی قزاقستان می باشد و صاحب جوایز زیر است: پیشاهنگ آموزش ملتهای جمهوریهای فدرال سوسیالیستی شوروی سابق  (١٩٦٧)، جایزە جمهوری قزاقستان در زمان اتحاد شوروی سابق تحت نام اطلاعات و تکنولوژی (١٩٨٠)، دریافت کنندە جایزە در زمینە اطلاعات و تکنولوژی بازنشستگان قزاقستان در شوروی سابق (١٩٨٢)، جایزە اکتشاف در اتحاد شوروی سابق (١٩٨٥)، دریافت جایزە شرکت نفت شوروی سابق (١٩٩١)، جایزە مهندسین محتشم قرن بیستم (2000) و مهندس افتخاری قزاقستان در سال ٢٠٠١.

Read More - ادامه مطلب...
 
بیانیه گروهی ازفعالان سیاسی،روزنامه نگاران کورد وحامیان آنان خطاب بە مبارزین حق طلب ایرانی چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   

بیانیه گروهی از فعالان سیاسی ، فعالان مدنی ، مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران کورد و حامیان آنان  :  

خطاب بە مبارزین حق طلب ایرانی !  

  دوشنبه ۱۰ ماه اکتبر ۲۰۱۲

کوردستان، سرزمینی کە صدها سال است بە رزم آوردگاهی میان دو جبهەی آزادیخواهی و سلطەطلبی تبدیل شدە است، دیر زمانیست کە ندای حق طلبی، آزادیخواهی و مبارزە برای کسب حقوق خود و دیگر ملل را سردادە است. تاریخ معاصر این سرزمین و آن بخش از آن کە قطعەایی شدە از موزایک فرش کشوری کە امروز ایرانش می خوانیم گواە حق طلبی و تظلم خواهی ملتی است کە بە درازای حیات سیاسی معاصر ایران حقوق اساسیش مورد اجحاف و ظلم مضاعف و چند گانە قرار گرفتە است. در مسیر مبارزە فرسایشی با دژخیمان و در راە نفی تمامیت خواهی مرکزنشینان چە بسیار سالها کە یک تنە و با تمام توان ایستادیم و برومندترین و رشیدترین فرزندانمان را فدای مبارزە در راە آزادی و البتە خدمت در راه بیداری وجدانهای خفتە کردەایم. iran_ethnic_groups_629.gif

قدمت تحزب و مبارزە ارگانیک و تشکل یافتە و جامعەای پویا با دهها رادمرد و شیر زن مبارز در بند و در انتظار اجرای احکام سنگین و ظالمانە در خطەی کردستان، برآمدی از این تاریخ و گواهی بر این مدعا است.

اخیرا، پس از انتشار توافقنامەای ما بین دو حزب با سابقەی کردستانی، شاهد انتشار تعداد قابل توجهی از بیانات مکتوب و شفاهی، کە البتە برخی از آنها تا حد دشنامنامە تنزل یافتە بود، از جانب کسانی بودیم کە خود را مدافع یکپارچگی ایران میدانند. مدافعانی کە طریق خود را از مسیر نفی حقوق ابتدایی ملل تحت ستم ساکن در ایران می جویند. این فرافکنی‌ها و واکنش‌های بە دور از هر گونە تعقل سیاسی زمانی بیشتر ماهیت دیکتاتورمنشانە خود را نشان میدهد کە نە در این توافقنامە و نە در تاریخ سیاسی این دو حزب از بدو تشکیل تا کنون حتی یکبار نیز از تجزیە کردستان از ایران بحثی بە میان نیامدە است. آنچە این دو حزب در مفاد توافقنامە خود بە آن اشارە کردەاند جمع بندی است از حداقل خواستهای ملت کورد در ایران.

Read More - ادامه مطلب...
 
بن بست سیاست گذاری قومی در ایران چاپ ارسال به دوست
شاهد علوی   

 بن بست سیاست گذاری قومی در ایران   

 

shahid_alavi.jpg

 February 26, 2012

شاهد علوی

همه حق دارند آزادانه و به طور کامل زبان مادری خویش را در تمام عرصه های زندگی به کار ببرند؛ این شعار بنیادی است که به روز سوم اسفند برابر با بیست و یکم فوریه که از ده سال پیش توسط یونسکو روز جهان زبان مادری نام گرفته است معنا می دهد. معنایی که از جمله بخش قابل توجهی از اقلیتهای قومی در ایران در پی تحقق آن هستند.

ایران کشوری است با تنوع قومی بسیارکه زبانهای فارسی، ترکی، کردی، عربی و بلوچی از جمله زبانهای مادری مردمان آن است. به جز زبان رسمی فارسی سایر زبانها اگرچه زبان مادری بیش از نیمی از ایرانیان است در پرتو سیاست گذاریهای منفی قومی نظام سیاسی حاکم به حاشیه انکار و فراموشی رانده شده و به نوبه خود به چالشهای هویتی برای اقلیتهای قومی ایران دامن زده و همگرایی و تفاهم ملی را نیز با دشواری مواجه کرده است. در این یادداشت به بهانه روز جهانی زبان مادری سیاستهای زبانی جمهوری اسلامی واکاوی و نقد می شود. مدعی این یادداشت این است که بر خلاف اصول مندرج در اعلامیه های حقوق بشر، کنوانسیون های بین الملی مرتبط و حتی قانون اساسی ایران، سیاستهای قومی جمهوری اسلامی با هدف حذف زبانهای اقلیت و یکپارچه سازی هویتی و همسان سازی فرهنگی طراحی شده اند. 

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 6 از 11
© 2007 - 1400, VOK Radio