Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < April 2021 > »
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
No events
Home arrow تاریخ
تاریخ
كردهاى شمال خراسان در مصاحبه با خانم ثريا شادلو از نوادگان حيدر قلى خان شاد لو سهام الدوله سردار كل چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
كردهاى شمال خراسان در مصاحبه با خانم ثريا شادلو از نوادگان حيدر قلى خان شاد لو سهام الدوله سردار كل خراسان در دوره ناصرالدين شاه
 
  آزاد مراديان
 
٦ مارس ٢٠١٤
 
سرزمين مادريم كجاست،
من اينجا غريبم، kurdish_khorasan.jpg
ايلم را گم كرده ام، 
در پى آنهايم از غربتى به غربتى ديگر،
 از سرزمين مادريمان ما را كوچاندند،
به كجا نمي دانم ، من اينجا غريبم (ترجمه آوازى قديمى كردى كرمانجى)

‎کُردهای خراسان بخشی  از مردم كرد در خاورميانه بزرك كه گستره ى جغرافيائى آن منطقه شمال خراسان بزرگ است كه بعد از تقسيمات جديد سياسى جغرافيائى بعد از روى كار آمدن جمهورى اسلامى ایران بخشى از شهروندان استانهاى خراسان شمالى، خراسان رضوى و گلستان به شمار مي آيند‫.‬  شهرهاى قوچان، شيروان، بجنورد ، در گز، اسفراين ، چناران، آشخانه و فاروج داراى اكثريتى بالاى ٨٠ درصد جمعييت و در شهرهاى بزرگ خراسان مانند مشهد، نيشابور و سبزاوار ، بزرگترين اقليت اين  شهرها به شمار مي روند‫.‬
 


‎دكتر افراسياب شيفته از مورخين و محققين كرد خراسان مي نويسند‫:‬
 
‎در سال 1514 میلادی، در منطقه" چالدران " برخوردی شدید بین دو امپراطوری در گرفت که به جنگ چالدران معروف است، که در آن امپراطوری عثمانی بر
‎ امپراطوری ایران فایق آمد و ایران را مغلوب خویش نمود، که در نهایت ملت و سرزمین کرد مورد انشعاب و تقسیم قرار گرفت که قسمتی به امپراطوری ایران و قسمتی دیگر به امپراطوری عثمانی ضمیمه گشت.

‎طوایف و ایلات کرد در زمان شاه عباس صفوی در حدود سال١٥٩٨میلادی و یا به روایتی در سال ١٦٠٢ میلادی (از مناطق حدودأ مابین غرب دریاچه ارومیه، و اطراف دریاچه وان، و جنوب رودخانه ارس) به منطقه خراسان در شمال شرقی ایران کوچانده شدند و  دلیل این تغییر مکان هم کاملأ سیاسی بود. آنها به خراسان فرستاده شدند تا در مقابل حملات بی امان جنگجویان ازبک ایستاده و از استان خراسان دفاع کنند، و همچنین از طرف دیگر جدایی، انشقاق و تقسیم نمودن کردها سبب تضعیف نیروهای آنان در منطقه کردستان می شد که گویا مطالبات آنها مورد پسند شاه و آرامش خاطر حکومت وی نبوده است.

Read More - ادامه مطلب...
 
موقعیت تراژیک کردها در روسیه‌ تزاری و اتحاد شوروی چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

موقعیت تراژیک کردها در روسیه‌ تزاری و اتحاد شوروی


دکتر اسعد رشیدی

سه‌شنبه  ۴ آبان ۱٣٨۹

۲۶ اکتبر ۲۰۱۰

اخبار روز:   جنگهای بی پایان دو امپرطوری روسیه‌ تزاری و دولت عثمانی در ده‌ های میانی قرن هجده‌ و آغاز قرن نوزده‌ تاثیر ویران کننده‌ ای در فضای بین الملی برجای گذارد که‌ به‌ تشدید بی ثباتی پایدار در منطقه‌ آسیای میانه‌ و قفقاز منجر گردید. تضعیف ناوگان دریایی دولت عثمانی پیامد طبیعی الحاق کریمه‌ به‌ دولت روسیه‌ را فراهم ساخت که‌‌ توسعه‌ طلبی سیاسی دولت روسیه‌ را در چهارچوب ادعاهای ارضی این کشور بسوی جنوب و از این راه‌ تمایل به‌ کنترل دریای سیاه‌ و سیطره‌ بر مسیرهای تجاری آسیای میانه‌ و اروپا را تشدید کرد. عطش سیری ناپذیر زمامداران روسیه‌ به‌ کشورگشایی و الحاق سرزمین های دیگران را می توان اینگونه‌ برشمرد: چیره‌ شدن بر بخش های مهمی از اورسیا، با در اختیار گرفتن و کنترل بغازها در دریای سیاه‌ و همچنین پیوند دریای خزر و ‌دریای سیاه، الحاق آسیای میانه‌ و قفقاز به‌ دولت امپراطوری، از طریق درهم کوبیدن ترکستان و راه یافتن به‌ راههای آبی اقیانوس هند با نزدیک شدن به‌ خلیج فارس و دریای عمان.

سیاست توسعه‌ طلبانه‌ سیاسی وارضی تزارها،باجنگهای ایران وروسیه‌ درابتدای قرن نوزدهم باموفقیت همراه‌ شد و طبق دوموافقتنامه‌ گلستان(1813) وترکمن چای(1826) بخشهای بااهمیتی ازقفقاز،گرجستان،ارمنستان ،آدزبایجان شمالی وبخشی ازسرزمین کردستان،ازدولت قاجارجدا وبه‌امپراطوری روسیه‌ ضمیمه‌ گردید.این گام بلندی دردستیابی امپراطوری روسیه‌ دراهداف ستراتژیک این کشور محسوب می شود.

سربازان کرد در ارتشهای بیگانه‌

Read More - ادامه مطلب...
 
گلاویژ حیدری: جمهوری اسلامی خانواده ام را قتل عام کرد چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

گلاویژ حیدری: جمهوری اسلامی خانواده ام را قتل عام کرد!


اخبار روز:دوشنبه  ۲۹ شهريور ۱٣٨۹

۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ 

 هنوز کبودیهای بدنم از دست چماقداران رژیم سابق التیام نیافته بود که جمهوری اسلامی، جنگی ناخواسته و نابرابر را به ملت کورد تحمیل کرد. جنگ در پاوه در سال ۱٣۵٨ شروع شد، چمران، فرمانده نیروهای سرکوبگر برای بقاء جان خود به تمامی کسانی که مخالف رژیم بودند دستور حمله میداد. ما روزی در خانه نشسسته بودیم که بناگاه با تیراندازی و ایجاد رعب و وحشت خانه ما را محاصره کردند، دختر ۶ ماهه ام در گهواره در تیر رس نیروها بود و اگر کسی سرش را از زیر زمین بیرون می برد با تیراندازی مواجه میشد، تا اینکه همسرم و دو تن از دوستانش بیرون آمدند و اعلام کردند که هیچ کار خلافی نکرده اند ولی آنها را دستبند زدند و بردند و من توانستم کودک بیگناهم را در آغوش بگیرم. ۴ روز بعد همسرم حبیب اله چراغی که عضو حزب دمکرات کردستان ایران بود، بهمراه ٨ تن دیگر پس از صدور فتوای حمله خمینی به کردستان و اعزام صادق خلخالی جلاد به کردستان در دادگاههای فرمایشی خلخالی محکوم به اعدام شدند. چند روز بعد پیش خلخالی رفتم و گفتم چرا دستور اعدام شوهرم را صادر کردی؟ او در حالیکه خود را در نقش خدا میدید گفت" اگر شوهرت بیگناه باشد به بهشت میرود و اگر گناهکار بسزای اعمال خودش رسیده است".
Read More - ادامه مطلب...
 
٣٠ سال اعدام سیاسی در کردستان چاپ ارسال به دوست
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   
٣٠ سال اعدام سیاسی در کردستان

shabaldin_shikhi.jpg

چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۸ 

شهاب‌الدين شيخي

هنوزاز اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان، چند هفته ای نگذشته بود که خبر تایید حکم اعدام زینب جلالیان در دیوان عالی کشور منتشر شد. دختری ٢٧ ساله با اتهاماتی مشابه: محاربه و همکاری با گروه های مخالف جمهوری اسلامی.این در شرایطی است که ١٣ زندانی کرد دیگر در شرایطی همانند به سر می برند.به همین علت، پرونده اعدام ها در کردستان را بازخوانی کرده ایم.

Read More - ادامه مطلب...
 
تخریب در محوطه ساسانی سبع گطاع رامشیر چاپ ارسال به دوست
HRA-Iran   

vokradio.com, Los Angeles, CA, USA

تخریب در محوطه ساسانی سبع گطاع رامشیر
شنبه ، 5 بهمن 1387 ، 15:36

با وجود تخرب های دیگر در چند ماه گذشته به منظور عبور لوله گاز و تسطیح اراضی برای کشاورزی در یکی از مناطق روستایی رامشیر باعث شد که به یک محوطه باستانی دیگر لطمات جدی وارد شود.

مجتبی گهستونی ، مسئول کمیته میراث میراث فرهنگی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با اعلام این مطلب گفت: در رامشیر مناطق باستانی به خصوص مربوط به دوره ساسانی به فراوانی قابل مشاهده است که متاسفانه تاکنون بررسی شناسایی و کاوش در آنها صورت نگرفته استو هیچ کدام از آنها نیز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده اند.

 

Read More - ادامه مطلب...
 
قتل های حکومتی در جمهوری اسلامی چاپ ارسال به دوست
حزب مرز پرگهر   

Los Angeles, vokradio.com

قتل های حکومتی در جمهوری اسلامی


حز
ب مرز پرگهر با انتشار بخشی از اعترافات متهمین قتل های حکومتی(قتل های زنجیره ای) پاییز 1377 خورشیدی امیدوار است که ضمن گرامی داشت خاطره ی رهبران شجاع نهضت ملی ایران یعنی داریوش فروهر و پروانه اسکندری و سایر قربانیان قتل های معروف به "زنجیره ای"، توجه نسل جوان میهن را به ماهیت و عملکرد رژیم ضد مردمی و ضد ایرانی حاکم بر کشورمان جلب نماید. حزب مرزپرگهر همچنین از نسل پر شور کنونی دعوت می کند که با دور شدن از تفکرات نسل گذشته ای که جنایات رژیم را دست آویزی برای از میان رفتن رقبای عقیدتی و سیاسی خود فرض می کرده است، سنت دفاع جانانه از تمامی منتقدین و مخالفان نظام و تمامی قربانیان بی دفاع آن را دوباره زنده نماید و بر واقعیت کنونی تفرقه، گروه گرایی و تعصب فرقه ای نقطه ی پایانی گذارد.
از آغاز استقرار نظام جمهوری اسلامی در میهن ما، ترور مخالفین، مغایرین،منتقدین و حتی رقبای "خودی"، بخش جدا نشدنی طبیعت و برنامه ی حکومتی نظام بوده است. قتل های معروف به "زنجیره ای" در پاییز 1377 خورشیدی تنها جزیی از جنایات تروریستی برنامه ریزی شدۀ نظام در یکی از دوره های حکومت ظالمانه ی آن بوده است. اینها علاوه بر قتل عام ها و کشتارهای بزرگ مانند کشتار عظیم تابستان سیاه 1367،کشتار امرا و افسران میهن پرست ارتش، عملیات سرکوب هم میهنان کرد، بلوچ و غیره و اعدام های علنی و بی شمار سالهای 57، 60 و 61 در سراسر کشور، عامل ایجاد ثبات ادواری رژیم وشیوه ی ایجاد وحشت در میان ایرانیان بوده است.
Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 6 از 8
© 2007 - 1400, VOK Radio