Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < April 2021 > »
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
No events
Home arrow حقوق بشر و دموکراسی
حقوق بشر و دموکراسی
جزئیاتی از دومین گزارش «جاوید رحمان» گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

جزئیاتی از دومین گزارش «جاوید رحمان» گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

جاويد رحمان در گزارش خود مي نويسد: تقریبا حدود نیمی از مجموع زندانیان سیاسی ایران کرد هستند."

شنبه ۲۶ مرداد ١٣٩٨

بخش فارسى صداى امريكا 

 

javid_rehman_un_special_rapporteur_iran.jpg

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران، دومین گزارش خود را درباره شرایط حقوق بشری در ایران منتشر کرده است.

این گزارش که بر اساس یک قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده است، می گوید جاوید رحمان، بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران می خواهد که اجازه دهد برای انجام وظایفش، به ایران سفر کند.

جمهوری اسلامی ایران در ده سال گذشته به هیچکدام از سه گزارشگر ویژه ای که برای گزارش به سازمان ملل انتخاب شدند، اجازه نداد برای بررسی وضعیت حقوق بشر، به ایران سفر کنند.

گزارشگر سازمان ملل برای تهیه گزارش وضعیت حقوق بشر ایران، اطلاعات و نوشته های ارائه شده از منابع مختلف از جمله نهادهای غیردولتی، مدافعان حقوق بشر، دولت ها، سازمان های رسانه ای را منطبق با مقررات شورای حقوق بشر بررسی کرده است. گزارش می گوید نمایندگان جمهوری اسلامی ایران نیز برای تهیه این گزارش، تماس داشته اند.

Read More - ادامه مطلب...
 
دکتر اسعد اردلان: ربط دادن حمایت از زبان مادری به جداسری و تجزیه‌طلبی خبط بزرگی است چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   

 دکتر اسعد اردلان: ربط دادن حمایت از زبان مادری به جداسری و تجزیه‌طلبی خبط بزرگی است

 

٢ى ئوت ٢٠١٦

دکتر اسعد اردلان، پژوهشگر بنام حقوق بین‌الملل ,  استاد حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی تهران , و رئیس هیات مدیره جامعه کُردهای مقیم مرکز در خصوص «زبان مادری» از منظر حقوق بین‌الملل در گفتگوی با سایت دانا:

dr_asad_ardalan.gif

ربط دادن حمایت از زبان مادری به جداسری و تجزیه‌طلبی خبط بزرگی است که نشان از ناآشنایی آن‌ها هم نسبت به آینده زبان و جایگاه آن در قدرت فرهنگی و هم نسبت به منافع و امنیت ملی دارد. تجارب فراوانی در جهان وجود دارد که اثبات می‌کنند، نظریه آن‌ها صادق نیست.

به گزارش روابط عمومی جامعه کُردهای مقیم مرکز و به نقل از خبرگزاری دانا، حقوق بین‌الملل، «زبان مادری» را «حق» می‌داند محروم‌کردن انسان‌ها را از این «حقِ نخستین»، جرم تلقی می‌کند. امروزه حقوق‌دانان حتی کمی فراتر رفته‌اند و ایذاء زبانی یک گروه زبانی را، ژنوساید زبانی و اتنوژنوساید می‌خوانند. برای تبیین دقیق‌تر متون حقوق بین‌الملل درباره زبان مادری به گفت‌وگو با دکتر اسعد اردلان، پژوهشگر حقوق بین‌الملل نشسته‌ایم.

او در این گفت‌وگو ضمن تبیین حق زبان مادری در حقوق بین‌الملل از ضرر جبران‌ناپذیر سیاست‌های یکسان‌سازانه زبانی، به امنیت ملی و منافع کشور سخن می‌گوید و با تأکید بر ضرورت اجرایی‌کردن تدریس زبان مادری در مدارس از عدم نیاز به مصوبه حقوقی مجلس در این باره سخن می‌گوید: «قانون اساسی در این باره روشن است و نیازی طرح و بررسی آن در مجلس و مثلاً تأیید دوباره یا رد آن نیست. هیچ قانونی به اندازه قانون اساسی اعتبار ندارد. مسئله از نظر حقوقی کاملاً مشخص است. تنها زحمتی که دولت باید متحمل شود، تدوین آیین‌نامه اجرایی و آغاز به تدارک امکانات برای آموزش زبان مادری در مدارس است.»

Read More - ادامه مطلب...
 
توقف اعتصاب غذای محمد صدیق کبودوند چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

توقف اعتصاب غذای محمد صدیق کبودوند

 
اطلاعیه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در خصوص اعلام پايان اعتصاب غذاى آقاى كبودوند
kaboudvand_hospitalization_062016.jpg
 


بنا به گفته و تائید یکی از نزدیکان خانواده کبودوند مؤسس زندانی "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان"، که در اعتراض به پرونده‌سازی‌های جدید و عدم اجرای قانون تجمیع احکام و آزادی از ادامه حبس از ١٩ اردیبهشت‌ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بود از روز جمعه ٢١ خردادماه اعتصاب غذای خود را به مدت یک ماه متوقف نموده است. این توقف اعتصاب در پی صدور و اجرای حکم برائت ایشان از اتهام‌های مطروحه در پرونده جدید توسط دادگاه انقلاب تهران و در پاسخ به درخواست‌های شخصیت‌های سیاسی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی کرد و غیر کرد در ایران و کردستان و اروپا و ادامه اصرار و پافشاری دوستان و نزدیکان صورت گرفته است.
 
طبق اظهار همان منبع چنانچه بند دوم نامه اعتراضی آقای کبودوند در خصوص اجرای قانون تجمیع احکام و فراهم آوری شرایط آزادی از ادامه حبس ١٠ تا ١١ ماهه ایشان مورد رسیدگی و اجرا نگردد وی مجدداً اعتصاب غذا خواهد کرد. منبع یادشده در ادامه بیان می‌دارد که در صورت عدم اجرای قانون داخلی در مورد آزادی کبودوند ایشان در اعتصاب غذای مجدد، اجرای قطعنامه کمیته تحقیقات بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل که در نوامبر ٢٠١٢ در خصوص وی صادر و تصویب‌شده و طی هفته گذشته مجدداً مورد تأکید قرارگرفته است، را خواستار خواهد شد. 

Read More - ادامه مطلب...
 
از خواسته‌های قانونی محمد صدیق کبودوند حمایت کنیم چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   

از خواسته‌های قانونی محمد صدیق کبودوند حمایت کنیم

یکشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲ مه ۲۰۱۶

Kaboudvand_03

محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار و رئیس «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» در اعتراض به “پرونده‌سازی و تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی علیه او”، از روز یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، دست به اعتصاب غذا زده است.
این مدافع حقوق بشر زندانی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، در پانزدهمین روز اعتصاب غذا و قرار گرفتن در وضعیت نامساعد جسمانی، به بیمارستان طالقانی در تهران منتقل شد.
آنچه‌ در این میانه مشهود است و تعجب و گمان بسیاری از مدافعان حقوق بشر را برانگیخته‌ است، سکوت مجامع بین‌المللی، نهادهای حقوق بشری، سازمان‌ها و جریان‌های سیاسی در رابطه‌ با این موضوع است. غیر قابل باورتر از آن سکوت رسانه‌ای و سانسور خبری رسانه‌‌ها در این رابطه‌ است.
رسانه‌های گروهی در رابطه‌ با کوچک‌ترین برخوردی با زندانیان سیاسی غیر کُرد، به سرعت واکنش نشان می‌دهند؛ اما در خصوص پوشش اخبار مرتبط با وضعیت مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی و مدنی کُرد که‌ با بدترین وضعیت در زندان‌ها مواجه‌ هستند، سکوت اختیار می‌کنند. این مجامع، نهادها، جریان‌ها و شبکه‌‌های خبری با گذشت بیش از دو هفته از اعتصاب غذای اعتراضی این زندانی سیاسی، کم‌ترین‌ واکنش از خود نشان داده‌اند.

Read More - ادامه مطلب...
 
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: کشتار معترضان کُرد به دست پلیس و شبه نظامیان چاپ ارسال به دوست
vokradio, Losangeles, California, USA   
 fidh.jpg
 
 
کشتار معترضان کُرد( تركيه) به دست پلیس و شبه نظامیان باید مورد تحقیق و پیگرد قرار گیرد
 
turkey_101014.jpg

پاریس ، 9 اکتبر 2014 (17 مهر 1393) ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر حمله خشن پلیس و گروه های افراطی را به معترضان کُرد مخالف با حکومت اسلامی [داعش] در سراسر ترکیه و به کارگیری گلوله های واقعی به شدت محکوم می کند و نگران است که اظهارات دولتمردان ترکیه و استفاده از زور گفتگوهای شکننده صلح را به خطر بیاندازد.

در اعتراض هایی که از روز 7 اکتبر (15 مهر 1393) در سراسر ترکیه علیه تهاجم حکومت اسلامی [داعش] در کوبانی (سوریه) و انفعال ارتش ترکیه برگزار شده دست کم 25 تن کشته شده اند. پلیس ضدشورش برای سرکوب تظاهرات در سراسر کشور از گاز اشک آور و شیلنگ های آب استفاده کرده و گویا با شلیک گلوله های واقعی به معترضان حمله کرده و تظاهرکنندگان را در مووش و ماردین کشته است.

پلیس، فعالان حزب عدالت و توسعه (AKP) و گروه های اسلامی متهم هستند که در شهرهای دیار بکر، وان، باتمان، واراتو، قزل تپه، دارگچیت و کورتالان 10 معترض کُرد را که علیه تهاجم حکومت اسلامی در سوریه اعتراض می کردند قتل عام و ده ها تن دیگر را زخمی کرده اند. اعضای گروه های حزب الله که گروه اسلام گرای سنی مستقر در ترکیه است، در پنج منطقه مختلف باگلار به معترضان حمله کردند و آنها را کشتند. حزب مطالبه آزاد (Hüda-Par) که حزب سیاسی بنیادگرای اسلامی سنی و مستقر در ترکیه است از داخل دفتر منطقه ای خود در باتمان با تیراندازی به تظاهرکنندگان علیه حکومت اسلامی چند تن از آنها را کشت. بنا به گزارش ها، گویا فعالان حزب الله نیز در درگیری با تظاهرکنندگان کُرد مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.

Read More - ادامه مطلب...
 
اعتقادات و باورهاى فرهنگى در تقابل و تعامل با اصول و مبانى جهانى حقوق بشر چاپ ارسال به دوست
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

‎اعتقادات و باورهاى فرهنگى در تقابل و تعامل با اصول و مبانى جهانى حقوق بشر

آزاد مراديان


٩ اوت Radio_Bahaei_0813٢٠١٣

انسان آزاد زاده شده است و آزاد هم بايد زندگى كند. اين موضوع سرمنشا بسيارى از تلاشهايى است كه بشر امروزى براى دفاع از حق آزادگى خود به انجام رسانده است.
به باور من منشور جهانى حقوق بشر تبلور آرزو و خواست همه انسانهائي است كه به دور از چهار چوبهاى ايدئولوژيك ، دينى ، طبقاتى و نژادى به  مقوله حقوق بشر به عنوان يك نياز سرشتى و طبيعى انسان مى نگرند كه در واقع همان كرامت انسانى انسان است.
تلاش انسان براى رسيدن به كرامت انسانى خود در اين چند هزار سالى كه از عمر انسان بر اين زمين خاكى مى گذرد منجر به آن شده است كه انسان براى رسيدن به آزادى به خلق ايده ، آئين، و دفاع از تعلقات نژادى و قومى خود بپردازد. هر چند كه اين تلاش به خلق ميليونها اثر ادبى، فلسفى، سياسى و دينى منجر شده است، با اينحال و در عين تاسف هم نه تنها به آزادى انسان نيانجاميده است بلكه خود موجب به قيد و انقياد در آمدن آزادى هم گرديده است.

 

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 6 از 105
© 2007 - 1400, VOK Radio