Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < April 2021 > »
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
No events
Home arrow آموزش و بهداشت
آموزش و بهداشت
چگونه با «هنجار جدید» آموزش در خانه کنار بیاییم؟ چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

چگونه با «هنجار جدید» آموزش در خانه کنار بیاییم؟

دکتر ثریا فلاح

منبع: رادیوزمانه
sorayafallah_zoom.jpg

تا زمان درج اين مقاله بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به بیماری فراگیر و همه‌گیر جهانی کووید۱۹ مبتلا شده‌اند. با تغییراتی که بر اثر آسیب‌هایی که بر بهداشت عمومی‌ مردم در جهان پدید آمده، تحصیل فرزندان درگیر سوالات زیادی است. قانونگذاران، دولتمردان، موسسات اجتماعی بالاخص خانواده‌ها، ناخواسته دست به تغییراتی برای پیشگیری از خسارت‌های جبران ناپذیر تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی زده‌اند.


آیا تا چند ماه قبل فکر می‌کردید که با پدیده تعیین فاصله از سایر افراد جامعه و احکام قانونی ماندن در منزل روبه‌رو شوید یا آموزش و ادامه تحصیل در خانه یک تجربه جمعی باشد؟ این تجربه بسیاری از ماست که هرگز فکر نمی‌کردیم که در ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی/ سال ۱۳۹۹ شمسی با آن روبه‌رو شده و زندگی کنیم.

 وضعیت کنونی، وضعیت قبلاً ناآشنا یا غیر عادیی که به صورت عادی، معمول، یا مورد انتظار تبدیل شده است، «نرمال جدید» نامیده می‌شود. کنار آمدن با آن برای بسیاری از والدین/مراقبان مشکل است بالاخص کسانی که کارشان را باید از منزل کنترل کرده و انجام دهند. این شرایط جدید هنوز بسیار نامشخص است و از این رو تبادل نظر و ارائه راهکارها از جانب مشاوران، راهنمایان و پژوهشگران امور تحصیلی برای یافتن راه‌های تازه ضروری است.

Read More - ادامه مطلب...
 
مصاحبه با آقاى دكتر مراديان: وضعیت تدریس و تحصیل به زبان مادری در ایران چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   
مصاحبه با آقاى دكتر مراديان: وضعیت تدریس و تحصیل به زبان مادری در ایران
 
26 سپتامبر ٢٠١٥
azad_tablou_01.jpg
 
پادکست خودمونی قسمت هشتم: بازگشایی مدارس و حق تحصیل به زبان مادری
در این قسمت نگاهی داریم به وضعیت تدریس و تحصیل به زبان مادری در ایران. مهمان امروز برنامه دکتر أزاد مرادیان دبیر کمیته کردهای مقیم آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران و همچنین عضو انجمن روانشناسان خانواده آمریکا می باشد.
 
 
 
 
حسن روحانی تضمین کرد اگر رئیس جمهور شود، تحصیل اقلیت‌های قومی در ایران به زبان‌های مادری خود را ممکن می‌کند، همچنین علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ۱۱ مهر ۱۳۹۲ اعلام کرد که "تدریس زبان قومیت‌ها در مدارس در اولویت" برنامه ​های او قرار دارد.
Read More - ادامه مطلب...
 
در دفاع از حق آموزش به زبان مادری چاپ ارسال به دوست
vokradio.Los Angeles, California, USA   

 در دفاع از حق آموزش به زبان مادری

 shahid_alavi.jpg

شاهد علوی

پژوهشگر اجتماعی


 9 آوریل 2015 - 20 فروردین 1394

 

بى بى سى -لندن؛ درباره حق آموزش به زبان مادری سخن بسیار گفته شده است. موافقان این حق به دلایل سیاسی، حقوق بشری و آموزشی استدلال می‌کنند که باید حق طبیعی انسان‌ها برای آموزش دیدن به زبان مادری به رسمیت شناخته شود و در جبهه مقابل، مخالفان این حق نیز عمدتا به دلیل نگرانی‌های سیاسی مرتبط با هویت ملی و تمامیت ارضی و با استناد به "فقدان مبانی حقوقی الزام آور" با چند زبانه کردن نظام آموزشی مخالفت می‌کنند.

در این مقاله تلاش شده برخی از مهمترین استدلال‌های مخالفان چند زبانه کردن سیستم آموزشی نقل و نقد شود.

- آموختن زبان دوم (زبان غیر مادری) در مدرسه‌ را نباید به عنوان یک تجربه‌ غیرعادی فرموله کرد.

این مدعا فرضی را به چالش می‌کشد که ابدا به بحث آموزش به زبان مادری ارتباطی ندارد، به بیان دیگر، نقد آموزش به زبان غیرمادری به معنی "غیرعادی تلقی کردن آموختن زبان دوم در مدرسه" نیست. کودک می‌تواند در روند آموزش، علاوه بر سوادآموزی (خواندن و نوشتن زبانی که با آن صحبت می‌کند) یک یا چند زبان دیگر را هم یاد بگیرد (زبان آموزی و توانایی خواندن و نوشتن با زبان جدید). اینجا مساله اصلی این است که کودک آموزش را با چه زبانی شروع کند، چگونه باید سیستم آموزشی را چند زبانه کرد و زبان میانجی را در چه سنی و با چه ترتیباتی باید در نظام آموزشی وارد کرد.

Read More - ادامه مطلب...
 
پروژه اتصال دو نسل مهاجران بزرگسال و کودکان بیمارستان ماتل دانشگاه کالیفرنیا لوس آنجلس(یو سی‌ ال چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

پروژه اتصال دو نسل مهاجران بزرگسال و کودکان بسترى در بیمارستان كودكان ماتل دانشگاه کالیفرنیا لوس آنجلس (یو سی‌ ال اى).

٢ ماه مى ٢٠١٤ mattal_hospital_01.jpg

مركز خدمات روزانه بزرگسالان اولمپوس در غرب لوس آنجلس که یک مرکز برای نگهداری و حفظ و اشاعه بهداشت روانی‌ و جسمانی بزرگسالان و بازنشستگان است ماه آوریل به ابتکار دپارتمان مددکاران اجتماعی و روانی‌ به مدیریت خانم ثریا فلاح دست به یک اقدام انسانی‌ برای پیوند میان بزرگسالنی که از بیماریهای مختلف رنج میبرند و کودکان بسترى در بیمارستان ماتل دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس که یکی‌ از مرکز تحقیقی بزرگ در آمریکا است زدند.

شركت كننده گان و مراجعين به مركز بزرگسالان اولمپوس را بزرگسالانى از مليتها و اقليتهاى مذهبى مختلف تشكيل مي دهند مانند ایرانیان، روسها، ارامنه،کوردها ،آذری،و بزرگسالانى از كشورهاى آمريكاى لاتين ، و شهروندان آمریکایی. mattel_ch_ucla.jpg

پیشنهاد خانم فلاح مبنی بر همکاری در زمینه جمع‌آوری اسباب بازى و کمک‌های مالی در حد توان افراد ، و نوشتن کارت پستال برای بچه‌هاىی که در بیمارستان بستری هستند مورد توجه و موافقت اكثريت بزرگسالان اين مركز بود. و همينطور  مسئولان بیمارستان هم بسیار از اینکار استقبال کردند و اذعان داشتند که علیرغم اینکه همیشه کمک‌های زیادی به آنان می‌رسد اما در این شکل سازمان یافته و از طرف یک مرکز سالمندان این نخستین بار است.

روز جمعه ۱۷ آوریل پس از دو ماه کار روی این پروژه حدود بیش از ۳۰۰ عدد اسباب بازى ،چندین چک كمك مالى و چندین کارت پستال امضا شده با پیامهای زیبا بود. خانم فلاح  اعتقاد دارند که رابطه میان این دو نسل که به مثابه پدر و مادر بزرگ و نوه هستند برای هردو نسل فواید زیادی دارد. همچنین بزرگسالان که مهاجران فراموش شده هستند با اینگونه کمکها احساس ابراز وجود مجدد در جامعه و ارزش‌های فردی را تجربه میکنند.

 

Read More - ادامه مطلب...
 
Radio Javan : Interview with Dr. Kamiar and Dr. Arash Alaei چاپ ارسال به دوست
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   
مصاحبه راديوجوان با دكتر آرش و دكتر كاميار علايي، ايدز، اچ آى وى،و اعتياد در ايران
(به زبان فارسى)
 
Radio Javan : Interview with Dr. Kamiar and Dr. Arash Alaei
 
03/24/2013
 
radiojavan_alaei_0313.jpg  As a nation, Iran has dealt with the issue of addiction, aids, and drugs for many years now and the lack of knowledge we have about this issue is a contributing factor to this growing problem.
 
This week "Iranican" tackles one of the more serious issues of the Iranian community, aids and addiction. In doing so, we have invited Dr. Kamiar and Dr. Arash Alaei to join us on our show. Dr. Kamiar Alaei and his brother Dr. Arash Alaei are two Iranian HIV/AIDS doctors who were detained in Tehran's Evin prison for the past few years.
 
Prior to their arrest, they developed harm-reduction programs in Iran and developed the program Global Health in the Middle East and Central Asia, an HIV/AIDS training program for regional health experts.
 
These two brothers received Heinz R. Pagels Human Rights of Scientists Award from the New York Academy of Science in 2009, the Jonathan Mann Award for Global Health and Human Rights by the Global Health Council in June 2011, and the first award for leadership in health and Human Rights by PAHO/WHO in December 2011. 
Read More - ادامه مطلب...
 
دكتر آرش علائى : بزرگترین مشکلى که مبتلایان به ایدز با آن درگير هستند، برخورد نامناسب اجتماع با چاپ ارسال به دوست
VOKRadio.com, Los Angeles, California, USA   

دكتر آرش علائى در مصاحبه اى با صداى كردستان در امريكا:

بزرگترین مشکلى که مبتلایان به بیماری ایدز با آن درگير هستند، برخورد نامناسب اجتماع با آنها است

٨ ماه سپتامبر ٢٠١٢ arash_alaei__azad_moradian.jpg

 دكتر آرش علائى در شهر كرمانشاه از پدر و مادرى فرهيخته زاده شد، تحصيلات ابتدائى تا متوسطه را در همين شهر به پايان رساند و از دانشگاه اصفهان مدرك دكترا در طب را گرفت. وى بعنوان صاحب نظر و متخصص بين المللى در زمينه تندرستى ، ايدز وهپاتيت معروفيت بين المللى يافت، و در آخرين سالهاى حضورشان در ايران، مديريت يك مجموعه آموزش وتحقيق بين المللى  در زمينه تندرستى ، ايدز وهپاتيت را به عهده داشت. دكتر آرش در دانشگاه هاروارد در امريكا در رشته بهداشت به ادمه تحصيل پرداخت، و اينك به عنوان مشاور آموزش عالى در دانشگاه ايالتى نيويورك" آلبانى" مشغول به كار و تدريس مي باشند. دكتر آرش و برادر وى دكتر كاميار علائى اولين كلينيك مثلثى  را كه سازمان بهداشت جهانى آنرا بعنوان بهترين مدل عملى براى مبارزه با ايدز در منطقه  از آن نام مي برد را در ايران تاسيس كردند. آنان براى فعاليتشان ، مدل پيشنهادى و كارهاى عمليشان در زمينه ايدز به دريافت كمك ١٦ ميليون دلارى از سوى بنياد جهانى بهداشت نايل آمدند.

دكتر علائى با آگاهى از نتايج مثمر ثمر تحقيقات خود،  فعاليتهاى انسان دوستانه خود را از ايران به ديگر كشورهاى منطقه منجمله تاجيكستان و افغانستان گسترش دادند. مدل پيشنهادى آنان براى مبارزه با ايدز و ويروس اچ اى وى ، جايزه  بنياد فورد براى مبارزه با ايدز، جايزه ارزشمند آكادمى علوم نيو يورك، جايزه جاناتان مان  و جایزه ویژه «رهبری حق سالم زیستن»  سازمان جهانی بهداشت، به مناسبت روز جهانی حقوق بشر،  را به  ارمغان آورد.

معروفيت جهانى آنان و قدردانى از زحمات آنان براى مبارزه با ايدز در سطح جهان مانع از آن نشد كه جمهورى اسلامى ايران به بهانه هاى واهى دكتر آرش و دكتر كاميار علائى را دستگير و روانه زندان اوين ننمايد. اتهام به خطر انداختن امنيت ملى تحت نام تحقيق در زمينه ايدز و مبارزه با ايدز اعتراض تمامى سازمانهاى حقوق بشر جهانى، سازمانهاى تحقيقاتى، مراكز علمى و دانشگاهى و حتى سياستمداران را بر انگيخت.

دكتر آرش علائى پس ١١٦٠ روز زندان با گرو گذاشتن وثيقه آزاد و براى ادامه تحقيقات علمى خود اكنون در ايالات متحده امريكا بسر مي برند. دكتر آرش علائى و دكتر كاميار علائى در ماه جولاى سالجارى مشتركا براى تلاشهاى خستگي ناپذيرشان در مبارزه با ايدز و ويروس اچ اى وى در كنفرانس جهانى ايدز  به دريافت جايزه 'اليزابت تيلور'  نايل آمدند

دكتر آرش علائى در كنار فعاليتهاى علمى و آكادميك خود با همكارى با سازمانهاى حقوق بشرى از جمله سازمان عفو بين الملل، سازمان گردآورى اسناد حقوق بشر ايران و ديگر سازمانهاى مرتبط ، به مدافعى در زمينه دفاع از حقوق زندانيان سياسى در ايران، و مبارزه در راه تحقق مفاد منشور جهانى حقوق بشر در آمده است. 

حضور ايشان در كنفرانس ساليانه كنگره ملى كردها در امريكاى شمالى و سخنرانى ايشان تحت عنوان " بها تشويق و ترغيب تندرستى  و حقوق بشر در كرمانشاه، ايران، فرصتى را ايجاد كرد تا مصاحبه اى دوستانه با ايشان داشته باشيم.

دكتر آزاد مراديان در مصاحبه اى كوتاه با دكتر آرش علائى از گذشته و حال آنان و دلمشغوليهاى دكتر علائيها مي پرسد. اين برنامه در راديو اينترنتى صداى كردستان از امريكا همزمان پخش و از آرشيو مصاحبه هاى راديو در اين سايت قرار داده شده است.

Read More - ادامه مطلب...
 
© 2007 - 1400, VOK Radio