Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < August 2018 > »
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
No events
Home arrow زنان
زنان
از خواهران "میرابل" تا خواهران " می تو" چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

از خواهران "میرابل" تا خواهران " می تو"

 

گذری بر سوء استفاده و آزار هاى جنسی علیه زنان و سایر جنسیتها و رسواییهای علنی شده در آمریکا

soraya_fallah_2012.jpg

 

دكتر ثريا فلاح

لوس آنجلس دسامبر ١٥،  ۲۰۱۷

kurdistan24.net

این مقاله  به بهانه ماه محو خشونت جنسی در صدد است که مسائل زیر را پوشش دهد: چگونه روزی به حذف خشونت علیه زنان اختصاص داده شد، شمه کوتاهی در مورد روز جهانی منع خشونت و چگونگی نامگذاری آن و مسائل پیرامون آن ، کمپین  ۱۶ روز اکتیویسم برای مبارزه با خشونت،مختصری در مورد مبحث خشونت و آمارهایی در این زمینه ، مسائل اخبر در آمریکا و آزار و اذیت جنسی و رسواییهای به وجود آمده در سطوح مختلف مانند مجلس نمایندگان آمریکا ، هالیوود ، میدیا، و... . در پایان سعی بر این است که تا حدی برخی از راهکارهای مقابله با خشونت به بحث گذاشته شود.

  ************

mirabal_sisters.jpg 

دریک غروب پاییزی سال ۱۹۶۰وقتی هوا گرگ و میش و به شدت طوفانی بود "پاتریا"۳۶ ساله، "مینروا" ۳۴ ساله و "ماریا تریزا" ۲۴ ساله سرمست از دیدار شوهران زندانی دو تن از این سه خواهر در راه بازگشت به سانتیاگو پورتو پلاتا توسط عده‌ای متوقف شدند. دستور از بالا صادر شده بود. این آخرین دیدار خواهران از همسرانشان بود. خون آنان در میان سیل شدید باران به دریای کارائیب ریخت. وحشت از مرگ توسط" رافائل تروخیو"دیکتاتور وقت به قاتل امان اندیشیدن نداد و بی‌اختیار تمام دستورات را اجرا کرد. تنها یک محبت در حق خواهران کرد، هرکدام را دریک نقطه دورتری به یک درخت نیشکر بست. او نمی خواست آنان مرگ همدیگر را ببینند، خودش بعدها به این مسائل اعتراف کرد.به همین ترتیب بود که " خواهران میرابل "و راننده کروز آنان "روفینو د لا کروز" دریک جاده  دوردست در میان کوه بین "پورتو پلاتا  " و "سانتیاگو" کشته شدند.

Read More - ادامه مطلب...
 
رضامقصدی: و اشک می چکد از چشم های آیینه چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

reza_maghsadi.jpgو اشک می چکد از چشم های آیینه


رضامقصدی

نوامبر ٢٤، ٢٠١٧

 

 

 

 

kurdish_women_earthquick_112017.jpg

 

زمین

چه تلخ ، چه غمناک


با تو حرف زده ست.


تو ای تبار ِطربناک ِ پاک ِ دیرینه !


سرود ِ سوگ ِ تو اینک به جان ِ باغم ریخت


واشک می چکد از چشم های آیینه.


به سینه ، آتش ِ آهت بلند وُ شعله وراست


زمان، به کینه ، فروکُشت خنده هایت را


وآرزوی در ختان ِ باغ ِخوشبویت


فرو خمید وُ به غم، درنشست وُپرپر گشت


وروزگار تو دیگر،گشت.

بگو به خاطره هایت ،درین تباهی وُدرد


سرود ِسوگ ِ ترا بر زمانه، نقش زنند.


بگو به عاطفه هایت،به سینه های سپید


سلام ِ سرخِ ترا عاشقانه، نقش زنند.

Read More - ادامه مطلب...
 
بیانیه بیش از 50 فعال سیاسی ، احتماعی و آکادمیک زن در آمریکا از رفراندوم استقلال کردستان در عراق چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, USA   

بیانیه بیش از 50 فعال اجتماعی ، سیاسی و آکادمیک زن در آمریکا از رفراندوم استقلال کردستان در عراق

 

23سپتامبر ،2017

  kurdistan-women-dancing-small.jpg

بیش از 50 فعال سیاسی و آکادمیک زن کرد و حامیان حق تعیین سرنوشت کردها و دیگر ملیتهای ساکن در خاورمیانه طی بیانیه ای که نسخه ای از آن به رساناها ارسال شده است حمایت خود را از همه پرسی استقلال کردستان عراق که در تاریخ 25 سپتامیر 2017 برگزار می شود اعلام نمودند. این بیانیه همچنین به نمایندگان کنگره آمریکا و سناتورهای امریکا ارسال شده است. متن بیانیه به شرح زیر می باشد.

  

پشتیبانی از رفراندوم استقلال کردستان عراق در 25 سپتامبر 2017

  

این بیانیه برای همه افرادی است که دغدغه مناقشات در خاورمیانه را دارند، نگران حقوق همه مردم برای حق تعیین سرنوشت خود هستند ویا کسانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد استدلال برای برگزاری چنین همه پرسی هستند.:
ما از نمایندگانمان میخواهیم که از برگزاری رفراندوم در کردستان حمایت کنند. ما، زنان که به نوعی به بزرگترین ملت بی دولت ، در این لحظات تاریخی از تصمیم دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی حمایت می کنیم.

  

دلایل ما برای حمایت:

 

Read More - ادامه مطلب...
 
مصاحبه اختصاصى راديو صداى كردهاى مقيم امريكا با خانم گلرخ قبادى نويسنده كتاب شقايقها بر سنگلاخ چاپ ارسال به دوست
vokradio.Los Angeles, California, USA   

مصاحبه اختصاصى راديو صداى كردهاى مقيم امريكا با خانم گلرخ قبادى نويسنده كتاب "شقايقها بر سنگلاخ" فعال سياسى و اجتماعى مقيم سوئد

 

٣١ ماه آگوست golrokh-ghobadi.jpg٢٠١٥

خانم گلرخ قبادى عزيز با سپاس فراوان از اينكه مصاحبه با راديو صداى كردهاي مقيم امريكا را پذيرفته ايد.

چند ماهى از انتشار كتاب جديد شما “شقایقها بر سنگلاخ “مي گذرد و در همين مدت كوتاه مطالب فراوانى راجع به اين كتاب در شبكه هاى اجتماعى و سايتهاى الكترونيكى منتشر شده است. خوشحال خواهيم شد كه پاسخ شما به سوالات بينندگان سايت ما و شنوندگان راديوى صداى كردهاى مقيم امريكا را داشته باشيم. 

*با درود و سپاس فراوان از دعوتى كه از من براى انجام اين مصاحبه به عمل آورديد.

 چرا زنان كرد و زنانى از كردستان ايران "شقايقهاى بر سنگلاخ" شما را افريده اند؟

*با آغاز مبارزات مردم برای سرنگونی رژیم پهلوی در سال  ١٣٥٧ و بوجود آمدن فضایی آزاد، زنان هم بە میدان مبارزە روی آوردند و درهمە عرصەهای مبارزە شرکت کردند؛ از شرکت درتظاهرات و اعتراضات برای سرنگونی رژیم پهلوی تا مبارزات عمومی مردم  برای نابودی هرنوع نابرابری در جامعە ایران و کردستان، و در برابر جمهوری اسلامی. اما برای رسیدن به این خواستها، رژیم واپسگرای اسلامی مبارزەای سخت و خونینی را بە مردم کردستان و از جملە زنان تحملیل کرد. در این میان زنان کردستان این شقایقهای سرخ علاوە بر مبارزە با رژیمی عقب ماندە و ناهمساز با زمانە می بایست با مناسبات  مذهبی، مردسالاری و عشیرتی در جامعە سخت و سنگلاخ کردستان هم مبارزە می کردند. 

Read More - ادامه مطلب...
 
بزرگداشت ٨ مارس روز جهانی زن در مرکز خدمات روزانه بزرگسالان اولمپوس در شهر لوس آنجلس چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
بزرگداشت ٨ مارس روز جهانی زن در مرکز خدمات روزانه بزرگسالان اولمپوس در شهر لوس آنجلس
 
٨ مارس ٢٠١٤

اختصاصی  VOKRadio
 
  به مناسبت روز جهانی زن و طى مراسمى كه  روز جمعه ٧ ماه مارس در مركز خدمات بزرگسالان اولمپوس برگزار شد از مقام زن قدردانى شد. march82014_olympus_06.jpg
 

مركز خدمات روزانه بزرگسالان اولمپوس در غرب لوس آنجلس از جمله مراكزى است كه برای چندمین سال پیاپی این روز را با اهداى شاخه اى گل به همه زنان اين مركز اعم از بزرگسالانى كه از سرويسهاى اين مركز استفاده مي كنند و همينطور از كارمندان اين مركز  تشكر و قدردانى مي شود.
 

در مراسم امسال روز جهانی زن كه با همكارى مديريت اين مركز، كارمندان بخشهاى مختلف و با پیشنهاد خانم ثريا فلاح مسئول دپارتمان مددكارى و خدمات روانى اين مركز براى چندمین سال پیاپی  برگزار گرديد، نخست خانم فلاح با ايراد سخنرانى كوتاهى به ذكر تاريخچه روز جهانى زن براى حاضران پرداخت و دستاوردهاى جنبشهاى زنان از بدو تعيين اين روز از سوى جنبشهاى برابرى طلبى زنان در سال ١٩١٠ ميلادى تا تعيين اين روز در سال ١٩٧٥ به عنوان سال بين المللى زنان از سوى سازمان ملل متحد و متعاقب آن اعلام روز ٨ مارس به عنوان روز جهانى زن از سوى سازمان جهانى يونسكو در سال ١٩٧٧ اشاره كرد و سير تغييرات در زندگى زنان در كشورهاى جهان را ذكر نمودند.
 
خانم فلاح مطرح كردند كه با اعلام اين روز از سوى سازمان ملل به عنوان روز جهانى زن، در بسيارى از كشورهاى جهان مراسم رسمى براى گراميداشت مقام زنان اجرا مي شود، بسيارى از كشورهاى مترقى جهان و به خصوص كشورهاى اروپايى اين روز را به عنوان يكى از جشنهاى ملى خود به ثبت رسانده اند. در اين روز مردان هم با دادن شاخه اى گل رز از مبارزات زنان در سرتاسر جهان براى برابرى خواهى آنان و مبارزه  براى تغيير قوانين و آزاديخواهى آنان تجليل مي كنند. 
Read More - ادامه مطلب...
 
تجلیل مرکز مطالعات زنان دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس(یوسی ال اى) از خانم دکتر نيره توحيدى چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
تجلیل مرکز مطالعات زنان دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس(یوسی ال اى) ازپروفسور ایرانی خانم دکتر نیره توحیدی
 
 
٢٣فوريه ٢٠١٤
 
ثریا فلاح
 
 
روز دوشنبه  ٢٤ فوریه ٢٠١٤ مرکز مطالعات زنان دانشگاه کالیفرنیا در لوس nayerh_tohidi.jpgآنجلس(یوسی ال اى) پذيراى فعالان زن در حيطه جنبش های اجتماعی و مدنى است.
  مرکز مطالعات زنان اين دانشگاه و بخش تاريخ شفاهى كتابخانه يو سى ال آى پس از بررسى و مطالعه كارها ى انجام شده در مسايل مربوط به زنان و جنبشهاى اجتماعى و مدنى  اقدام به تجليل و اعطاى لوح تقدير به تعدادى از فعالان و پژوهشگران زن در حيطه امور زنان مينمايد.
 
مركز مطالعات زنان "دانشگاه يوسى ال اى" براى سال ٢٠١٤ و براى اولين بار نام ٧ نفر از محققان و فعالان را براى دريافت لوح تقدير اعلام نموده است كه همگى از افراد شاخص در اين حيطه مي باشند.
 
پروفسور نیره توحیدی ، جین بیز، کارن بروکلین، هلن آستین، میرنا هانت ،شرنا برگر گلوگ ،وساندرا سولانو سویلذ  ٧ نفرى هستند كه شايسته دريافت تقدير نامه اين مركز  و بخش تاريخ شفاهى كتابخانه بزرگ يو سى ال اى بوده اند. 
 
در پيامى كه خانم كاترين مك هاف مدير مركز زنان دانشگاه يوسى ال اى خطاب به فعالان زن در همين رابطه صادر كرده است ضمن تقدير از همه آنانى كه در طى ١٠ سال پروژه تحقيقاتى جنبشهاى زنان (١٩٦٠ تا ١٩٩٩) همكارى و فعاليت كرده اند و از جمله خانم توحيدى قدردانى كرده است.
 
 خانم دكتر نیره توحیدی از شخصيتهاى مطرح دانشگاهى و علمى مقيم امريكا ، که سالهاست به  امر تدریس, پژوهش و تدوين در زمينه مسيايل زنان مشغول مي باشند در حال حاضر پرفسور  دپارتمان مطالعات زنان و جنسيت در دانشگاه ايالتى كاليفرنيا در نورتريج و همچنين پژوهشگر مركز مطالعات خاور نزديك در دانشگاه يو سى ال آي مي باشند. خانم دكتر توحيدى از سال ٢٠٠٣ ميلادى برنامه ريزى سلسله سخنرانيهاى دوزبانه دانشگاه يو سى ال اى را برعهده داشته اند ، مباحث بنيادى و پژوهشهاى ارائه شده در اين گروه از جمله مباحثى است كه در سطح اگادميك و با محوريت ايران در طى ١٠ سال گذشته و با مديريت و همت خانم توحيدى برگزار مي گردد.
Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 6 از 39
© 2007 - 1397, VOK Radio