Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < February 2020 > »
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Home arrow زنان
زنان
تساوى حقوق زن و مرد, تبعيضهاى جنسيتى در برنامه تلويزيونى نو انديشان چاپ ارسال به دوست
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   
تساوى حقوق زن و مرد, تبعيضهاى جنسيتى

برنامه تلويزيونى نو انديشان با خانم فروزنده مسرور naoandishan.jpg

تساوی حقوق زن ومرد- تبعیض های جنسیتی و تاثیر آن در عقب ماندگی اجتماعی و فرهنگی


مصاحبه با خانم دكتر فرزانه ثابتان، روانشناس و مشاور خانواده و دکتر آزاد مرادیان؛ روانشناس، مشاور خانواده و دبیر کمیته کردهای مقیم امریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران و موسس رادیو وسایت اینتر نتی VOKRadio

 

Read More - ادامه مطلب...
 
گزارش سمینار ”صاحبان قدرت و خشونت علیه زنان” در آپسالای سوئد چاپ ارسال به دوست
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

گزارش سمینار "صاحبان قدرت و خشونت علیه زنان"  در آپسالای سوئد

 24نوامبر ، 2012

سارا سایه

اختصاصی رادبو صدای کردهای مقیم امریکا

 

روز شنبه 17 نوامبر 2012 درشهر  اوپسالای سوئد  سمیناری با عنوان "صاحبان قدرت و خشونت علیه زنان"  به مناسبت  ۲۵ نوامبر روز جهانی‌حذف خشونت از زنان به مدت یک روز در sorayafallah_sweden_111712_02.jpgمرکز تجمعات اجتماعی و فرهنگی‌ ان بی‌ وای در  بانگاردگاتن اوپسالا برگزار شد.

کنفرانس توسط  انجمن زنان کرد اپسلا که  ۵ سال پیش توسط تنی چند از زنان کرد که در امور اجتماعی و سیاسی فعال بودند تشکیل شد. این انجمن هر ساله از صاحب نظران، نویسندگان، محققین و کنشگران مسائل زنان برای صحبت در زمنیه مساله خشونت علیه زنان و یادآوری و بزرگداشت ۲۵ نوامبر روز جهانی‌حذف خشونت از زنان دعوت به عمل می آورد.. امسال انجمن زنان اپسلا میهماندار خانم ثریا فلاح برنده ی جایزه ی شهروند جهانی انجمن سازمان ملل ایالات متحده آمریکا  2012 و پژوهشگر، فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان از امریکا بود.در این سمینار جمع زیادی از مردم و فعالان حقوق زنان از استکهلم و اوپسالا و عده ای هم از طریق اینترنت در ان شرکت داشتند

 

Read More - ادامه مطلب...
 
ابتکار “ کارزار جهانی‌ ضّد تجاوز جنسی “ آهنگی برای تعهد به “ کمپین جهانی‌ ضّد تجاوز جنسی “ چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   

ابتکار  "  کارزار  جهانی‌ ضّد تجاوز جنسی " آهنگی برای تعهد  به  " کمپین جهانی‌ ضّد تجاوز جنسی "

  و گفتگوی سارا روشن از رادیو زمانه با ثریا فلاح در رابطه با پروژه کمپین جهانی ضد تجاوز جنسی

  09/03/2012

ثریا فلاح

گزارشهای تکاندهنده از تجاوز جنسی به زنان در مناطق بحرانی و آشفته همیشه soraya_camp_stop_rape_0812.jpgبخشی از اخباری است که غالبا به علل زیادی از جمله تابوهای اجتماعی و قوانین بین المللی  با سانسور روبرو میشود. متاسفانه این حربه غیر انسانی به صورت یک سلاح مورد استفاده قرار میگیرد. تاتیرات غیر قابل جبران ان بر روی زنان و دختران گاها برای تمام عمرشان ادامه دارد. سالهاست که گروهها   و سازمانهای مختلف علیه ان دست به اعتراض زده اند اما هرگز صدها صدا با همدیگر به یک حرکت جسورانه دست نزدند. حرکتی که رنگ و بوی ضد جنگ ان همه دیدگاهها را بدون حذف این و ان در نظر بگیرد

 امسال در تاریخ 6 ماه مه‌  با همکاریی که در سطح جهانی بین برندگان جایزه نوبل صلح و بیش از 400 سازمان و گروه بین المللی و افراد صورت گرفت یک کارزار جهانی‌ ضّد تجاوز جنسی‌  به وجود آمد. این بار تحت عنوان کارزار جهانی ضد تجاوز جنسی در مناطق کشمکش زا و جنگی  . این سازمان ها و افراد در سراسر جهان به گونه ای خستگی ناپذیربه  تقویت صدای بازماندگان و توقف تجاوز به عنف از طریق ایجاد این کارزار بین المللی برای توقف تجاوز و خشونت جنسی در مناطق کشمکش زا و جنگی  مردم را برای تغییر، متحد ، قدرتمند و هماهنگ می سازد.

Read More - ادامه مطلب...
 
قتل تحت لوای ناموس چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   
 قتل تحت لوای ناموس
 
 
١٠soraya_kurdish_cloth.jpg آپريل ٢٠١٢ ميلادى
 
 ثریا فلاح

قتل ناموسی یک عمل قبیله ای است که ریشه در سیستم پدرسالاری دارد. برخی از مردم شناسان معتقدند سیستم پدر سالاری با فئو دالیسم شروع شده؛ زمانی که مرد برای ادامه حیات بایست به کشت و کار زمین می پرداخت، زن نیز به صورت یکی از اموال او درآمد. بعد ها در جهت ساخت فرم و مقررات شروع به کنترل آزادی و حکمرانی بر بدن و خشونت علیه زن کردند.

 در سیستم مرد سالاری مرد تصمیم گیرنده ارزشهاو فرم های اجتماعی، که همه مجبور به رعایت آن هستند، می باشد. آنها در باره ارزشهای اجتماعی تصمیم می گیرند و تعیین کننده خوب و بد و تعیین کننده مجازات هستند. این فرم ها غالبا در جهت انتفاع مردان است.

در سیستم قبیله ای مناطق ایران و عراق و چند کشور اسلامی دیگر برای مثال اعمال عرفی مانند عوض کردن عروس (زن به زن)، ازدواج اجباری و چند همسری به نفع مردان صورت می گیرد و زن را به مثابه یک کالا و یکی از وسایل جامعه زراعی و فئودالی تلقی می کند.به طور سنتی بسیاری از قوانین در جهت منافع مردان و محدود کردن آزادی زنان تدوین شده است. به عنوان مثال قانونی که به مرد اجازه کشتن زن را برای حفظ آبروی خانواده می دهد هنوز در عراق ( به جز در کردستان ) و در ایران جاری است و بر اساس این قانون مردی که زنی از اعضای خانواده را در جهت حفظ آبروی خانواده به قتل می رساند مجازات نمی شود. قوانین کیفری اسلامی در ایران این زن را تا پای سنگسار نیز می کشاند و در واقع قتل ناموسی یک امر نهادینه و رسمی است. در کردستان عراق قانون قتل ناموسی در سال 2001 لغو و فرد مرتکب قتل مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.برای سالها مردان از این قانون سوء استفاده کرده و زنان را کشته اند.

Read More - ادامه مطلب...
 
زنان کرد و مشارکت سیاسی چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
زنان کرد و مشارکت سیاسی
 
شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ 
 
ثريا فلاح sorayafallah.jpg

آزمون جمهوری کُردستان وتغییرات سالهای اخیر دوران رژیم سلطنتی پایه های عدم نادیده انگاشتن نسل انقلابی زنان کَرد را پدید آورد. شرکت در میتینگ17 اسفند(8مارس) معروف به روز اعتراض علیه فرمان حجاب اجباری و به وجود آوردن مراکز فعال زنان "بنکه ی ژنان" و راه اندازی راهپیمایی تاریخی مریوان از شهرهای مهم کُردستان به طرف مریوان، گروههای آموزشی زنان برای کمک رسانی و مداوای زخمی ها و در صف اول قرار گرفتن تظاهراتها و اعتراضات سیاسی تآییدی بود بر بیداری نسلی که دیگر حذف آنان ممکن نیست.

ایجاد گروههای کاری برای بالابردن آگاهی جنسیتی زنان در محله ها، شهرها و روستاها تابوی بیرون آمدن و فریاد زدن در هر دو عرصه خانه و اجتماع شکست. دیگر حریم حرکتی مشخص بود و آن فروریختن حصارهای مردانه و همه سالاری بود. حصاری که دو طرف داشت و حقوق را نا عادلانه تنها به خود می داد و زنان را پشت حصارهای سنتی و مذهبی رها کرده بود. در یک بررسی عمیق می توان دریافت که علیرغم زیان و ضررهایی که وسیله ای به نام سلاح در زندگی زنان داشت اما این سنت شکنی چندین پیامد داشت.

 
Read More - ادامه مطلب...
 
حقوق بشر، حقوق اقليتها،و زبان مادري در مصاحبه راديو صداى زن ونكوور با خانم ثريا فلاح چاپ ارسال به دوست
نرگس کرمانشاهی   

 

 

 

حقوق بشر، حقوق اقليتها،و زبان مادري در مصاحبه راديو صداى زن ونكوور با خانم ثريا فلاح

 نرگس کرمانشاهی

soraya_unausa.jpg بيست و نهم فوريه ٢٠١٢

راديو صداى زن ونكوور در روز جهانى زبان مادرى مصاحبه اى با خانم ثريا فلاح، پژوهشگر و مدافع حقوق زنان مقيم لوس آنجلس انجام داده است. در اين مصاحبه موصوعات حقوق بشر، وصعيت زندانيان سياسى در ايرن، حقوق اقليتها ملى و مذهبى در ايران و همچنين زبان مادرى مورد بحث قرار گرفته است

 

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 بعد > پایان >>

صفحه 13 - 18 از 40
© 2007 - 1398, VOK Radio