Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom
Home arrow مطالب
كاوه قاسمي كرمانشاهي روزنامه نگار و فعال حقوق بشر با توديع وثيقه١٠٠ ميليون توماني آزاد شد
vokradio, Los Angeles, California, USA   

 کاوه قاسمی کرمانشاهی پس از آزادی در مصاحبه با روز: ٨٠ روز در انفرادی بودم

 kaveh_ghoreishi_01.jpg

كاوه قريشي

 

روزآنلاين: کاوه قاسمی کرمانشاهی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر بعد از بیش از ١٠٠ روز بازداشت موقت  روز kaveh_ghasemi_kermanshahi_5010.jpgگذشته یکشنبه دوم خردادماه، با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. این فعال حقوق بشر لحظاتی پس از آزادی در مصاحبه با "روز" از اعتصاب غذا و شرایط نگهداری اش در طول مدت بازداشتش سخن گفت.

کاوه قاسمی کرمانشاهی در اولین مصاحبه اش با رسانه ها پس از آزادی، ضمن قدردانی از تلاشها و زحمات اشخاص، سازمان ها و نهاد های حقوق بشری  به "روز" گفت: "در مجموع ٨٠ روز از کل مدت بازداشتم را در انفرادی گذراندم.  بعد از آن نیز به بند عمومی عمومی سه نفره منتقل شدم".

Read More - ادامه مطلب...
 
برآمد مشترک نيروهای اپوزيسيون و گشایش‏های نوین در راه اتحاد ملی
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

بیانیه هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان فداییان خلق( اکثریت):

برآمد مشترک نيروهای اپوزيسيون و گشایش‏های نوین در راه اتحاد ملی

shohada_050910.jpg ۳۰ اردیبهشت ١٣٨٩

 
اقدام جنایتکارانه حکومت در روز یکشنبه نوزدهم اردیبهشت ماه که همه ایرانیان آزادیخواه را در اندوهی جانکاه و خشمی جانسوز فرو برد، عاملی شد برای برآمد مشترک نیروهای اپوزیسیون در مقیاس ملی.
در پرتو این برآمد، برنامه سران حکومت برای ايجاد فضای رعب و حشت در آستانه سالگرد ۲۲ خرداد، ناکام ماند. در جریان این اعتراض ملی، نشانه‏های تازه‌ای از اراده عمل در جنبش دمکراسی‏خواهی کشورمان پدیدار گردید و صفوف نيروهای اپوزيسيون به هم نزديک‏تر شد.
هفته‏ای را که پشت سر گذاشتيم، حاوی آموزه‌های درخور درنگ و نوید دهنده چشم اندازهای امید بخش برای جنبش سبز است. هم از اینرو، جمع بست این دستاوردها، وظیفه‌ای است ضرور و مبرم که در مقابل فعالين سياسی قرار دارد.
هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) نیز درهمین راستا، با اختصاص دستور کار نشست روز بیست و هشتم اردیبهشت ماه خود به اين موضوع، به استنتاج درس‏ها و هشدارهای گرانقدر این برآمد پرداخت که درمتن بیانیه حاضر بازتاب یافته است.

* اعدام جانباختگان فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان، تصمیم سیاسی بالاترین مقامات رژیم ولایت فقیه بود که با واکنش مشترک منتقدان و مخالفان حکومت روبرو شد. با اعتراض فراگیر علیه این اعدام‏ها، صف آرایی سیاسی کنونی در ایران و جبهه‏بندی مبارزان ضد استبداد در کشور وضوح بيشتری پيدا کرد. اکنون صف‏بندی ضداستبدادی را فراخ‏تر می‏یابیم و افق را برای شکل گیری اتحاد ملی، روشن‌تر. در سبزینه جنبش جاری، در حالیکه تنوع فکری و برنامه‌ای هر چه بیشتری از آن به نمایش در می‌آید و بر پیکر رنگارنگ آن مدام رنگی تازه نقش می‌بندد، در همان حال از فاصله‏های ناموجه‌ بین مولفه‏های متشکله این جنبش که قسماً ناشی از پیش داوری‌های دیرینه است به تدریج کاسته می‌شود. اینهمه، بدانمعنی است که جنبش در مسیر درست پیش می‌رود، هر چند که سرعت بیشتر و هدف‏گیری‏های دقیق‌تری را نیاز داشته باشد. 
Read More - ادامه مطلب...
 
از فارس بودنم شرمنده‌ام , آرش دکلان
vokradio, Los Angeles, California, USA   

از فارس بودنم شرمنده‌ام

آرش دکلان

14thumb_arash.jpg May 2010

مقدمه
تقریباً هیچ بحثی را در مورد کوردها به یاد ندارم که نیم نگاهی به این پرسش که آیا کوردها جدایی طلب هستند یا نه نینداخته باشد.
حتی اخیراً در مصاحبه صدای آمریکا با همکار فرزاد کمانگر در مورد اینکه آیا فرزاد به عنوان یک کورد تمایلات جدایی طلبانه داشته است یا نه، بحثی مطرح شد. هرگز به یاد ندارم که رهبران احزاب کورد در یک مصاحبه تلویزیونی دعوت شده باشند و در مورد ابهام[1] جدای ی­طلبی کوردها بحثی به میان نیامده باشد. با اینکه نتیجه منطقی التزام به دموکراسی پذیرفتن حق جدائ ­طلبی است، اما جدائی­طلبی کوردها –اگر به واقع جدائی­طلب باشند— همواره نه به عنوان یک حق دموکراتیک، بلکه به عنوان یک اتهام مطرح می­شود. در این مقاله می­خواهم استدلال کنم که کوردها حق دارند که جدائی­طلب باشند.
حقی که به عنوان یک اتهام مطرح می­شود
پس از عمل ضد بشری اعدام دسته­جمعی پنج تن، از جمله چهار کرد، توسط دولت جمهوری اسلامی یک واکنش بسیار شدید از جانب تمام احزاب و گروههای سیاسی نشان داده شد. من هم در جمع اعتراضی در برابر سفارت ایران در پاریس حضور داشتم. جمعی به شدت عصبانی از این واقعه دردناک در برابر این سفارت جمع شدند و دست به اقداماتی زدند که همه شاهد آنها بوده­اند. اما بحثی که من می­خواهم در اینجا مطرح کنم در مورد نحوه این اعتراضات در میان مردمان نواحی مختلف ایران است.

Read More - ادامه مطلب...
 
هزار و شصت میلیارد ریال بودجه و چند صد گلوله برای کشتار مرزنشینان غرب کشور
vokradio, Los Angeles, California, USA   

هزار و شصت میلیارد ریال بودجه و چند صد گلوله برای کشتار مرزنشینان غرب کشور

mojtaba_s_madyar.jpg مجتبی سمیع‌نژاد

قرار شد که؛
از سال ۱۳۸۵ طبق تصویب دولت «طرح انسداد مرزها» در آذربایجان غربی در قالب طرح‌های عملیاتی نصر ۱ ، ۲ و ۳ و از  سال ۱۳۸۷  در کردستان در دو مرحله ۱۵ و ۲۰ روزه اجرا شود. حفر کانال، ساخت دیوار بتنی، ایجاد سیم خاردار، ساخت برجک و راه اندازی سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی از جمله راه‌کارهایی بود که «طرح انسداد مرزها» در غرب کشور را اجرایی می‌کرد.

iran-iraq_boarder.jpgقرار بود که؛
هدف این طرح مبارزه با قاچاق کالا و مبادلات غیر قانونی، توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور، جلوگیری از تهاجم فرهنگی و حفظ فرهنگ ایرانی اسلامی، بهبود وضعیت مرزنشینان، جلوگیری از قاچاق و قطع دست قاچاقچیان و زراندوزان از راه حرام باشد. این‌ها را سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان جانشین فرمانده‌ی نیروی انتظامی گفته بود. (۱)
هم‌چنین احیای بخش‌های کشاورزی و کارخانه‌های در معرض تعطیلی استان، توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور  هم از دیگر اهدافی بود که مقامات عالی انتظامی کشور در مورد طرح انسداد مرزها گفته بودند.

Read More - ادامه مطلب...
 
فراخوان برای همصدائی و همبستگی بزرگ مردم کردستان
vokradio, Los Angeles, California, USA   
فراخوان
برای همصدائی و همبستگی بزرگ مردم کردستان
 

ما امضاکنندگان این بیانیه‌ بر این باوریم که‌:signing_paper.jpg
 
1.  در هشت ماه‌ اخیر در نتیجه‌ی تقلب انتخاباتی فاحش در دور دهم رأی‌گیری ریاست جمهوری اسلامی ایران و بر زمینه نارضایتی‌های گسترده و متراکم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از رژیم جمهوری اسلامی، جنبش مردمی بزرگی تولد یافت که به مرور هرچه بیشتر به یک جنبش متکثر برای دستیابی به‌ دمکراسی، حقوق بشر و جدایی دین از دولت رشد یافته است‌. این جنبش که‌ به‌ "جنبش سبز" شهرت دارد، دیرزمانی است که‌ مرزهای ایدئولوژیکی و سیاسی مورد نظر سرآ‌مدان اصلاح طلبی دولتی را درنوردیده‌ و اکنون در تکامل خود گرایشهای گوناگون جامعه ایران را کم و بیش دربرمی‌گیرد.
Read More - ادامه مطلب...
 
طناب را از گلوی کردستان باز کنیم
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   
طناب را از گلوی کردستان باز کنیم
 
kaveh_ghoreishi_01.jpg
 کاوه قریشی
 
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۸۸
 

پدیده اعدامهای سیاسی در کردستان تنها به تاریخ سیاسی ایران معاصر و دوره حکومت جمهوری اسلامی خلاصه نمی شود، این مساله در این سرزمین  قدمتی 60 ساله دارد؛ موج این اعدامها از به دار آویختن  قاضی محمد، رهبر فقید جمهوری کردستان و یارانش در میدان "چوارچرا"ی شهر مهاباد(1947) شروع و تا صدور احکام این 21 تن اخیر همواره در کردستان ادامه داشته است. بررسی اعدامها در هر دوره تاریخی، دلایل خاص خود را میطلبد که از حوصله این مقال خارج است. آنچه در این یادداشت کوتاه می خواهیم به آن بپردازیم، تشدید و تعجیل اعدام های سیاسی درکردستان، آن هم با این وسعت در این برهه خاص زمانی و راهکارهای مسالمت آمیز کنترل و غلبه بر آن است. واقعا چه اتفاقی افتاده است که آقایان اینچنین افسار گسیخته، طنابشان را به گردن فعالان سیاسی و مدنی کرد گره کرده اند؟

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعد > پایان >>

صفحه 25 - 30 از 54
© 2007 - 1399, VOK Radio