Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < May 2020 > »
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
No events
Home arrow رِ‌‌یورتاژ arrow عمادالدین باقی در همایش” حقوق شهروندی؛ زندانیان سیاسی- عقیدتی
عمادالدین باقی در همایش” حقوق شهروندی؛ زندانیان سیاسی- عقیدتی چاپ ارسال به دوست
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

۹ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۳۷

سحام نیوز - شهره ماهی صفت - در بین نامزدهای موجود تنها کسی که در ستاد خود کمیته ای برای دفاع از حقوق شهروندی تشکیل و طی سال های پس از پیروزی انقلاب نیز روحیه دفاع از زندانیان را نشان داد، مهدی کروبی است.

به گزارش خبرنگار ما، عمادالدین باقی با اعلام این مطلب در همایش دفاع از حقوق شهروندی در جمع خانواده زندانیان سیاسی - عقیدتی اظهار داشت: انتخابات فرصتی شد تا باز هم یادی از زندانیان در بند شود. زندانیانی که واقعا جرمی مرتکب نشده اند و فقط به دلیل ابراز عقیده در بند هستند.
 مادر برادران علایی در حالی که گریه می کرد، عنوان کرد: مگر شناسنامه آمریکایی از شناسنامه ایرانی اعتبار بیشتری دارد، پس چرا می گوییم مرگ بر آمریکا؟ من خواهان آن هستم که پرونده فرزندانم که سال ها در راه علوم پزشکی این کشور تلاش کرده اند در دادگاه عادلانه ای بررسی شود. درست مثل خانم صابری که ایرانی - آمریکایی هستند و به سرعت در دا دگاه عادلانه رسیدگی شد.

 

وی تاکید کرد: رای موثر ما و شهروندان کلید در زندان برای آزادی آنان و آزادی جامعه است. باقی با تاکید بر اینکه تنها خواسته مدافعان حقوق بشر، اجرای درست قوانین است، قوانینی که مصوب مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی می باشد و متاسفانه در کشور ما قوانین حتی به صورت حداقلی رعایت نمی شود.
وی با اشاره به برنامه چهارم توسعه عنوان کرد: در قانون اساسی برای حکومت تکلیف هایی مقرر شده است برای مثال در برنامه چهارم توسعه ماده 110 درخصوص بهبود ساختارها و تاسیس نهادهای غیردولتی برای کاهش تصدی گری دولت تاکید شده است اما متاسفانه نه تنها نهادهای مدنی رشد نداشته بلکه فعالیت بیش از 40 نهاد مدنی نیز متوقف یا چاپ شده بی آنکه حتی محاکمه شوند، و این نشان می دهد نه تنها دولت به تکلیف خود عمل نکرده است بلکه فعالیت آن نهادها را نیز متوقف و پلمپ کرده است و انتظار ما این است که دولت بیشا ز شهروندان مقید باشد و وزارت کشور و نهادهای ذی ربط خود را مسئول حقوق شهروندان بداند و حتی اگر شهروندی نیز در کار خود مرتکب خطایی شد با اغماض با ایشان برخورد کند. باقی با انتقاد از عملکرد دولت در راستای تحقق حقوق شهروندی اظهار داشت: دولت خود را عهده دار امنیت شهروندان نمی داند. نمونه آن حکم چهار متهم مربوط به وکالت موسوم به انقلاب مخملی است که حتی ساده ترین شهروندان با حداقل دانش می دانند که کسانی که این افراد را محکوم کرده اند چقدر با موازین حقوقی و قانونی فاصله دارند.

مطابق با قوانین اقرار گرفتن در شرایط فشار حتی به لحاظ شرعی اعتبار ندارد. وی با اشاره به انتخابات دوره نهم افزود: دولت پیش از مسئولیت رویکرد خود را نسبت به عملکرد خود طی چهار سال بعد نشان داد برای مثال در بحبوحه انتخابات 84 آقای احمدی نژاد در یک گفت و گو درخصوص زندانیان سیاسی اعلام کرد: منظور شما زندانیان آمریکایی است؟ بنابراین می شد حدس زد که این دولت در این خصوص کارنامه بسیار نامطلوبی خواهد داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه آماری از عملکرد چهار ساله دولت گفت: در این چهار سال دانشجویان اخراج و یا ستاره دار شده افزایش یافت و طی 2 سال حدود 190 بازداشت و بازجویی روزنامه نگاران، 50 مورد بازداشت فعالین زن، 227 مورد بازداشت، فعالین دانشجویی، 307 مورد نقض حقوق کارگری، 270 مورد بازداشت و بازجویی یا حکم برای فعالیت اجتماعی و فرهنگی بوده است. در کنار این موارد، افزایش نرخ تورم و بیکاری که حتی با ارائه آمارهای رسمی و تکان دهنده مسئولان را نیز باید اضافه کرد و همچنین ثروت ملی را بدون اجازه مردم در کشورهای دیگر مثل ونزوئلا و پاکستان هزینه می کند از مصادیق بارز حقوق بشر است و تبعات ناگواری دارد که حتی در این سال ها وزرا و مسئولانی که این اطلاعات را ارائه می دادند، برکنار شدند. همچنین در این چهار سال کشور درخصوص آزادی با مشکلات بسیار جدی روبه رو شد و همچنین با بحران امنیت ملی و بدنامی درخارج از کشور مواجه هستیم.

باقی افزود: در حال حاضر متاسفانه این دولت برای اولین بار است که فحش و ناسزا را یک امتیاز می داند و از آن استفاده تبلیغی می کند.
باقی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه انتخابات فرصت بسیار خوبی برای ابراز عقاید و نظرات است، اظهار داشت: بسیار خوشحالم فرصتی دست داد یادی از زندانیان بی گناه در بند داشته باشیم و ای کاش همیشه فضای انتخاباتی بود که امکان ابراز نظرات به راحتی وجود داشت زیرا در سایر فصول این امکان وجود ندارد و اگر این امکان وجود داشت وضعیت کشور خیلی بهتر بود، زیرا همیشه به بهانه انتخابات فضا باز می شود و این را همه مسئولان بدانند که گشایش بیشتر در فضای سیاست هیچ خطری برای حکومت و جامعه ایجاد نمی کند بلکه موجب نشاط در جامعه می گردد و این به سود کشور و شهروندان است.

مسئله حقوق شهروندی از دغدغه های همیشگی کروبی است

دکتر محمد حائری با اعلام این مطلب در همایش حقوق شهروندی زندانیان سیاسی- عقیدتی عنوان کرد: حقوق شهروندی یک حقوق خدادادی است که خداوند این حق را به انسان ها عطا فرموده است اما متاسفانه در طی تاریخ همواره تعارضاتی بین حقوق شهروندی و قدرت ها وجود داشته و حقوق شهروندی نیز فراز و فرود داشته است.


عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی تصریح کرد: گاهی آزادی در تعارض با قدرت قرار می گیرد و با تصویب آن قوانین آزادی محدود می شود. قانون اساسی جمهوری اسلامی بهترین مسیر آزادی انسان ها را ترسیم کرده است اما متاسفانه بسیاری از اصول این قانون یا اجرا نشده و یا مغفول مانده است. رئیس کمیته حقوق شهروندی با تاکید بر اینکه در صورت پیروزی کروبی در انتخابات دهم کمیته حقوق شهروندی در نهاد ریاست جمهوری تشکیل خواهد داد، اظهار داشت: حقوق شهروندی یکی از دغدغه های همیشگی آقای کروبی بوده و هست. آقای کروبی تنها کسی است که به صورت علنی هرجا بوده در داخل و یا خارج از قدرت، پشتیبان حقوق قومیت ها، اقلیت ها و آزادی های محصور و از حقوق شهروندان سیاسی دفاع کرده است و حتی در این رابطه هزینه بسیار داده است. وی اظهار داشت: مهدی کروبی تنها کسی است که قول و عمل او یکی بوده و این موضوع را به طور عملی اثبات کرده است.

دکتر حائری ادامه داد: حقوق شهروندی مصوب 1345 که در سال 1347 به امضا رسید و مصرح در اعلامیه حقوق بشر نیز بسیار بر آن تاکید شده است. دولتمردان جمهوری اسلامی نیز به اصل 100 برنامه چهارم توسعه نیز که مربوط به تامین آزادی های فردی و اجتماعی و تضمین آزادی ها نیز می باشد، باید عنایت داشته باشد.

وی در خاتمه تاکید کرد: ما بر این عقیده هستیم که آزادی یک نعمت خدادادی بوده و متعل به یک فرد نیست بلکه دولت وظیفه دارد مسیر استفاده از آزادی را با همکاری مردم هموار و تسطحیح کند تا مردم در کمال آزادی به خواسته های مشروع خود برسد و من با یقین عرض می کنم که در صورتی که کروبی پیروز این انتخابات باشد، آزادی های مصرح در قانون اساسی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار سحام نیوز، این همایش با حضور برخی از خانواده های زندانیان سیاسی - عقیدتی برگزار شد. در ادامه مادر منصور اصانلو با گلایه از ادامه روند رسیدگی به پرونده فرزندش اظهار داشت: فرزندم بی گناه به زندان رفته است و در زندان گوهردشت در سخت ترین شرایط زندانی است، فرزندم که 15 روز پیش تهدید به مرگ شده بود جز راه انسانی، کارگری و خدایی، هدف دیگری نداشت.

وی با اشاره به اینکه منصور اصانلو 16 ساله بود که انقلاب شد، گفت: امیدوارم با پیروزی کروبی در انتخابات همه زندانیان آزاد شوند.

اکثر بازجویان خلاف قانون عمل می کنند

در ادامه دکتر عبدالفتاح سلطانی عضو کانون مدافعین حقوق بشر با تاکید بر اینکه هیچ مقامی حق ندارد هیچ شهروندی را بدون دلایل کافی دستگیر کند، اظهار داشت: هیچ مقامی حق ندارد شهروندی را مگر با دلایل قکافی دستگیر کند، در حالی که بسیاری از پرونده های بدون دلایل محکم تشکیل شده و مثلا فقط برای یک ابراز عقیده یا نقد ساده بوده است.
وی افزود: اولین حق برای همه شهروندان، حق سکوت است. متهم می تواند بگوید من سکوت می کنم تا با وکیل خود مشورت کنم. طبق ماده 129 ؛ در حالی که بازجویان از این حق ممانعت می کنند، همچنین تفتیش عقاید ممنوع است، حال آنکه تکرار می شود. وی با اعلام اینکه در انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلب پیروز شود، عنوان کرد: اولین وظیفه رئیس جمهور اصلاح طلب مطابق اصل 113 قانون اساسی مسئولیت اجرای قانون اساسی به عده اوست و راهکارهایی تدارک ببیند و راهی را برای اجرا در نظر بگیرد.

در ادامه مادر برادران علایی در حالی که گریه می کرد، عنوان کرد: مگر شناسنامه آمریکایی از شناسنامه ایرانی اعتبار بیشتری دارد، پس چرا می گوییم مرگ بر آمریکا؟ من خواهان آن هستم که پرونده فرزندانم که سال ها در راه علوم پزشکی این کشور تلاش کرده اند در دادگاه عادلانه ای بررسی شود. درست مثل خانم صابری که ایرانی - آمریکایی هستند و به سرعت در دادگاه عادلانه رسیدگی شد.

گفتنی است؛ در این مراسم مادر بیمار سیلوا هارطونیان نیز از هموطنان اقلیت می باشد حضور داشت مادر هارطونیان که بیمار بود و قادر به سخنرانی نبود اعلام کرد بیش از یازده ماه است که از فرزندش اطلاعی ندارد.

http://www.etemademelli.ir/published/0/00/40/4055/print/ Source:

free stats
 
< بعد   قبل >
© 2007 - 1399, VOK Radio