Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom
Home arrow مطالب arrow وضعیت کولبرها در مناطق مرزی و اعتصابات مردمی در مریوان
وضعیت کولبرها در مناطق مرزی و اعتصابات مردمی در مریوان چاپ ارسال به دوست
vokradio.com, Los Angeles, Ca, USA & hrairan.org, Iran   

وضعیت کولبرها در مناطق مرزی و اعتصابات مردمی در مریوان

marivan_zhiani_xalkakam02.jpg

شنبه ، 17 اسفند 1387 ، 17:19

شهر مریوان از چند روز پیش صحنه اعتراضات خودجوش مردمی به انسداد مرزها و مسدود شدن فعالیتهای خرد اقتصادی منطقه گردیده است. از دلایل دیگر و عمده این اعتراضات افزایش قتل کولبران در مناطق مرزی می باشد.

کول بران شهروندانی از طبقه ضعیف جامعه هستند که برای امرار معاش با دستمزدهای ناچیز(به طور مثال 2 هزارتومان برای 10 کیلو چای) با بستن بار بر پشت خود در مرزها این اجناس را جابجا می نمایند. فارغ از جایگاه قانونی این مهم مسلما عامل اصلی روی آوردن مردم به چنین شغل خطیری شرایط نامناسب اقتصادی حاکم بر منطقه می باشد.

دراکثر شهرهای مرزنشین در کردستان ایران تعداد زیادی از خانواده ها از طریق کولبری امرار معاش می کنند. در این میان تعداد زیادی از زنان و مردان کولبر و بسیاری اوقات دانشجویان و کودکان هم در میان کولبرها دیده می شوند که برای تأمین مخارج تحصیلی و زندگی خود به کار در مرزها پناه می آورند. یقیناً حفاظت از مرزها و اقتصاد هر کشور حق دولت است اما در شرایطی که هیچگونه راهکار و تمهیداتی برای ایجاد شرایط امرار معاش مرزنشینان در نظر گرفته نشده است بستن مرزها به اشکال نظامی و خشونت بار تنها موقعیت اجتماعی و اقتصادی منطقه را با اختلال و آسیب بیشتری روبه رو می سازد.در همین راستا بسیاری از اوقات سربازها و نیروهای نطامی مستقر در مرز به طرف کولبرها تیراندازی می کنند که هرساله این عمل آنان قربانی بسیاری می گیرد.

مدت 5 روز است که مردم شهرستان مریوان بعنوان شهری مرزی به دلیل بسته شدن مرزها و تیراندازی به سمت کولبرها و کشته شدن برخی از آنان، دست به یک اعتصاب عمومی زده و تمامی مغازه ها را بسته اند. اداره اطلاعات و نیروهای سپاه مردم را تهدید نموده اند و با آوردن نیروهای نظامی به این شهر موجبات رعب و وحشت عمومی را در منطقه فراهم آورده اند.

کمیته کردستان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران قصد دارد طی روزهای آتی سلسله گزارشاتی تفصیلی در بررسی و آسیب شناسی این موضوع ارائه نماید بر این اساس از تمامی افراد علاقمند و توانا جهت همکاری دعوت به عمل می آورد.

free stats

Source: hrairan.org

 

 
< بعد   قبل >
© 2007 - 1398, VOK Radio