Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < February 2020 > »
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Home arrow حقوق بشر و دموکراسی
حقوق بشر و دموکراسی
رویه های پنهان و آشکار علیه زندانیان کُرد چاپ ارسال به دوست
VOKRadio.com, Los Angeles, California, USA   

رویه های پنهان و آشکار علیه زندانیان کُرد

ثریا فلاح

به نقض حقوق بشر کُردها در ایران نمی‌توان پرداخت مگر دیده‌بان حقوق بشر کُرد با گزارشگرانش حضور یابند. لیستی است بالابلند، از این روی، بندی از آن که عوارضش تآثیر مستقیم بر جان فعالان در بند دارد برگزیدم. تحلیلی است گزارش گونه هر چند کوتاه. گزارش‌های نقض حقوق بشر فعالان کُرد بیانگر فشارهای همه جانبه و نقض گسترده و وسیع حقوق انسانی آنان به طور سیستماتیک می‌باشد. این واقعیت تلخ در طول بیش از سه دهه از حیات جمهوری اسلامی در ایران قابل رویت است و امروز به دلیل آگاهی افراد از جوانب مختلف نقض حقوق بشر و گسترش رسانه‌ها خود را به شکل واضح تری نشان می دهد.

sorya-falah-335.jpgدر گزارشات زیر من به مورد آن اشاراتی خواهم داشت ولو اینکه بررسی موارد نقض حقوق بشرزندانیان و فعالان کُرد نیاز به کار عمیق تری دارد و قطعآ هدف یک گزارش موردی نیست. با اینکه تک تک افراد و حتی دستگیری هایی که پس از بازداشت آزادی در پی دارند مواردی است که نبایست فراموش شوند اما بیشتر هدف بررسی وضعیت موجود و علل آن است.گزارشات نقض حقوق بشر کُردها در ایران بالاخص در استان کُردستان وضعیت حاد نقض حقوق بشر شهروندان کُرد فعالان مدنی،سیاسی ،کارگری دانشجویی وزنان ،ادامه روند کشتار سیستماتیک و بی رویه زندانیان سیاسی ،وضعیت سلامتی دانشجویان دربند،بازداشت شهروندان کُرد در شهرهای مختلف ،مرگ های مشکوک زندانیان سیاسی به اشکال نامعلومی که بازپرسان دادسرا ها حاضر به پاسخگویی نیستند، و بی توجهی مسئولان نسبت به اعتراضات، درخواستها و پیشنهادات سازمانهای بین المللی حقوق بشری در رابطه به وضعیت کُردها نگرانی های بسیاری را در فعالان و کنشگران خارج از ایران پدید آورده است. طبق گزارش سازمان عفو بین الملل و و همچنین رپورت ویژه فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشرو گزارش ویژه دیده بان حقوق بشر بشرفشارهای زیادی بر فعالان و کنشگران مدنی وسیاسی کُرد وارد می شود.

Read More - ادامه مطلب...
 
رویه های پنهان و آشکار علیه زندانیان کُرد چاپ ارسال به دوست
VOKRadio.com, Los Angeles, California, USA   

رویه های پنهان و آشکار علیه زندانیان کُرد

ثریا فلاح

به نقض حقوق بشر کُردها در ایران نمی‌توان پرداخت مگر دیده‌بان حقوق بشر کُرد با گزارشگرانش حضور یابند. لیستی است بالابلند، از این روی، بندی از آن که عوارضش تآثیر مستقیم بر جان فعالان در بند دارد برگزیدم. تحلیلی است گزارش گونه هر چند کوتاه. گزارش‌های نقض حقوق بشر فعالان کُرد بیانگر فشارهای هsorya-falah-335.jpgمه جانبه و نقض گسترده و وسیع حقوق انسانی آنان به طور سیستماتیک می‌باشد.

این واقعیت تلخ در طول بیش از سه دهه از حیات جمهوری اسلامی در ایران قابل رویت است و امروز به دلیل آگاهی افراد از جوانب مختلف نقض حقوق بشر و گسترش رسانه‌ها خود را به شکل واضح تری نشان می دهد. در گزارشات زیر من به مورد آن اشاراتی خواهم داشت ولو اینکه بررسی موارد نقض حقوق بشرزندانیان و فعالان کُرد نیاز به کار عمیق تری دارد و قطعآ هدف یک گزارش موردی نیست. با اینکه تک تک افراد و حتی دستگیری هایی که پس از بازداشت آزادی در پی دارند مواردی است که نبایست فراموش شوند اما بیشتر هدف بررسی وضعیت موجود و علل آن است.گزارشات نقض حقوق بشر کُردها در ایران بالاخص در استان کُردستان وضعیت حاد نقض حقوق بشر شهروندان کُرد فعالان مدنی،سیاسی ،کارگری دانشجویی وزنان ،ادامه روند کشتار سیستماتیک و بی رویه زندانیان سیاسی ،وضعیت سلامتی دانشجویان دربند،بازداشت شهروندان کُرد در شهرهای مختلف ،مرگ های مشکوک زندانیان سیاسی به اشکال نامعلومی که بازپرسان دادسرا ها حاضر به پاسخگویی نیستند، و بی توجهی مسئولان نسبت به اعتراضات، درخواستها و پیشنهادات سازمانهای بین المللی حقوق بشری در رابطه به وضعیت کُردها نگرانی های بسیاری را در فعالان و کنشگران خارج از ایران پدید آورده است. طبق گزارش سازمان عفو بین الملل و و همچنین رپورت ویژه فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشرو گزارش ویژه دیده بان حقوق بشر بشرفشارهای زیادی بر فعالان و کنشگران مدنی وسیاسی کُرد وارد می شود.

Read More - ادامه مطلب...
 
نامه خانم ثريا فلاح به خانم شيرين عبادي در خصوص زندانيان محكوم به اعدام كورد از جمله زینب جلالیان چاپ ارسال به دوست
vokradio, Los Angeles, California, USA   

نامه خانم ثريا فلاح به خانم شيرين عبادى در خصوص زندانيان محكوم به اعدام كورد از جمله زینب جلالیان

 

 sh_zj_sf.jpg

هه‌ڵگه‌راندن وه‌ به‌ کوردی  

English Translation

 ٢٣ ژانويه ٢٠١١

 

دلنگرانی نسبت به اعدام قریب الوقوع  یک زن زندانی سیاسی- عقیدتی کُرد

حضور محترم خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح  نوبل

سرکار خانم شیرین عبادی عزیز ؛


قبول عضویت در "کمپین خانواده بزرگ زندانیان سیاسی (۱) و حمایت شما از آنان و پذیرش چند تن از زندانیان سیاسی-عقیدتی به عنوان اعضای خانواده تان بار دیگر بازتاب توجه و دلنگرانی شما نسبت به افرادی است که در معرض آزار و شکنجه یا مرگ و نابودی قرار گرفته اند. از این روی به عنوان یکی از اعضاء خانواده بزرگ زندانیان سیاسی،تصمیم گرفتم تا از شما در رابطه با یکی از زنان زندانی کُرد که در لیست محکومین به اعدام قرار گرفته تقاضای کمک نمایم.

زینب جلالیان(۲) دختر ۲۷ ساله کُرد ، در سال ۱۳۸۶ در کرمانشاه دستگیر و از آن به بعد به  زندان مخوف سنندج منتقل شد، آنجا که خاطره دردناک  اعدام احسان(۳) ، تراژدی جوخه آتش خواهران امدادگر،شهلا و نسرین کعبی(۴)  را با خود یدک می کشد و شاهد تحمیل حمل احسن ناهید بردوش برادرش شهریار و رساندن او به جوخه اعدام است. (۵) 

 وی در دادگاهی چند دقیقه ای به اتهام  محاربه با خدا و وابستگی به یکی از احزاب به اصطلاح ضد انقلابی کُردستان به اعدام محکوم شد .دادگاهی وی  بدون حضور وکلای مدافع اش، آقایان  خلیل بهرامی و دکتر محمد شریف  در دیوان عالی کشور به تأیید رسیده است.

Read More - ادامه مطلب...
 
صدها تن از نویسندگان و فعالان ایرانی و بین المللی، خواستار توقف اعدامهای سیاسی در ایران شدند چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

صدها تن از نویسندگان و فعالان ایرانی و بین المللی، خواستار توقف اعدامهای سیاسی در ایران شدند  

پنجشنبه 09 دی 1389 ساعت 13:02 

صدها نویسنده، روزنامه نگار، هنرمند، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر با امضای این بیانیه به حکم اعدام حبیب الله لطیفی و دیگر زندانیان سیاسی محکوم به اعدام اعتراض کرده اند ...

حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی اسیر در زندان سنندج که مدت‌هاست از بیماری‌های گوناگون و habiblatifi.jpgناراحتی قلبی رنج می‌برد، در آستانه‍ ی اعدام است. جمهوری اسلامی با گسترش اعدام‌ها، به ویژه برای ایجاد ترس و وحشت در کردستان و در سراسر ایران، قصد دارد این دانشجوی کرد را به اتهام واهی «محاربه»، به کام مرگ روانه کند. حبیب‌الله لطیفی، بنا به گفته‍ ی وکیل خود صالح نیکبخت، کلیه‍  ی اتهامات وارده را قویاً رد کرده است. با این حال، قاضی پرونده با استناد به قرآن، کتاب تحریرالوسیله‍ ی خمینی و قوانین اسلامی، او را به مجازات مرگ محکوم کرده است.
اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی که برای روز یکشنبه ۵ دیماه ۱٣۵۹ (۲۶ دسامبر ۲۰۱۰) اعلام شده بود با اعتراض گسترده ایرانیان در داخل و خارج کشور و اعتراض مجامع و نیروهای مترقی بین المللی به تعویق افتاد.

Read More - ادامه مطلب...
 
گزارش جدید مجلس عوام کانادا: "ایرانِ احمدی نژاد تهدیدی برای صلح و حقوق بشر" چاپ ارسال به دوست
VOKRadio.com, Los Angeles, California, USA   

 گزارش جدید مجلس عوام کانادا: "ایرانِ احمدی نژاد تهدیدی برای صلح و حقوق بشر"

دسامبر ٢٠١٠

canada_parliment.jpgعلیرضا جوانبخت قولونجو

 

VOKRADIO  گزارش جدید مجلس عوام کانادا در ماه جاری میلادی (دسامبر 2010) در مورد ایران و با تیتر "ایرانِ احمدی نژاد تهدیدی برای صلح، حقوق بشر و حقوق بین الملل" منتشر شده است. در این گزارشِ تقریبا نود صفحه­ای ضمن درج اظهارات شهود و کارشناسان و نتایج بررسی های کمیته حقوق بشر پارلمان کانادا در رابطه با موارد نقض حقوق بشر شامل حقوق اقلیت­های مذهبی و زبانی، فعالان سیاسی، دانشجویان، مخالفان دولت، روزنامه نگاران، زنان و اقلیت­های جنسی، به نقش ایران در تهدید صلح و امنیت جهانی هم توجه شده است. کمیته همچنین پیشنهاداتی در 24 بند به دولت کانادا ارائه کرده است.

 

در مقدمه این گزارش آمده است: "بعد از انتخابات ریاست جمهوری 12 ژوئن 2009 در ایران، کانادا و جامعه بین المللی با نگرانی شاهد سرکوب معترضین به نتیجه این انتخابات بودند. این رویدادها نمونه ای دیگر از سابقه بد مقامات ایران در احترام به حقوق بشر بود. همچنین حوادث مربوط به روزهای انتخابات از وجود تنشهای کم سابقه داخلی در این کشور حکایت می کرد."

 

در ادامه گزارش، به سابقه و تاریخچه حساسیت کانادا به مسائل حقوق بشر در ایران پرداخته شده است: "اعتراضات سال گذشته در ایران، برخورد شدید مقامات ایرانی با معترضین و عکس العمل جامعه بین المللی، موجب تمرکز بیشتر ‘کمیته فرعی حقوق بشر جهانی مجلس عوام کانادا' به عنوان زیر مجموعه ای از ‘کمیته امور خارجی و توسعه بین المللی' این مجلس بر وضعیت حقوق بشر در ایران شد. این کمیته فرعی در پارلمان سی و نهم با برگزاری جلسات و تهیه گزارش در مورد جامعه بهائی ایران، تحقیقات در خصوص سابقه بد ایران در رابطه با احترام به حقوق بشر جهانی را آغاز کرده بود."

Read More - ادامه مطلب...
 
This Page is dedicated to Kurdish Student activist Habibolah Latifi چاپ ارسال به دوست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
 
This Page is dedicated to Kurdish Student activist Habibolah Latifi
 
December 2010

 

 

خبر فوری:اسامی شانزده تن از بازداشت شدگان سنندج دوشنبه 06 دی 1389 ساعت 19:23 

عفو بین الملل از دستگیری خانوادۀ حبیب الله لطیفی ابراز نگرانی کرد  دوشنبه 06 دی 1389 ساعت 11:18

پدر حبیب ، ٣ برادر و سه خواهر او، زن برادر و اکثریت مهمانانی که حضور داشتند بدست نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی انتقال داده شده اند

 هه والي به په له: باوکی حبیب، ٣ براو ٣ خوشکی حبيب، ژن برای و ئە وانە ی کە لە وێ بووه ن ده ستگير كه راوه ن و بو شوێنێکی نادیار گواستراونەتەوە

-یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری حبیب الله لطیفی دوشنبه 06 دی 1389 ساعت 02:22 |

-تقاضای عفو حبیب‌الله لطیفی در دست بررسی است يكشنبه 05 دی 1389 ساعت 21:32 |  

-تعویق اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی يكشنبه 05 دی 1389 ساعت 08:53 |  

-شکل گیری تجمع مجدد مردم در مقابل زندان سنندج يكشنبه 05 دی 1389 ساعت 06:39 |

-شکل گیری تجمع مجدد مردم در مقابل زندان سنندج يكشنبه 05 دی 1389 ساعت 06:39 |
 
- تجمع بیش از 300 تن از مردم در مقابل زندان سنندج يكشنبه 05 دی 1389 ساعت 02:29 | |
-آخرین ملاقات حبیب الله لطیفی با خانواده اش انجام شد  يكشنبه 05 دی 1389 ساعت 00:09 |
-خانواده حبیب الله لطیفی: سکوت جایز نیست
- خواهر حبیب الله لطیفی: برادرم تروریست نیست، مردم باور نکنند جمعه 03 دی 1389 ساعت 15:21 | 
 

 

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 19 - 24 از 105
© 2007 - 1398, VOK Radio