Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom
Home arrow مطالب
اعدام های کردستان وجنبش سبز
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

اعدام های کردستان وجنبش سبز

shabaldin_shikhi.jpgدوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۸۸

شهاب الدين شيخي 

در حالی که هنوز سوم اعدام احسان  فتاحیان در یک روند بسیار عجول و غیر معمول(تمام پروسه ی بازداشت و محاکمه و تجدید نظر و تایید و اجرای حکم احسان18ماه طول نکشید) نگذشته خبر تایید نشده ی انتقال شیرکو معارفی به سلول انفرادی و احتمال اعدام وی نیز منتشر شد. یک ماه پیش بسیاری از سایت ها و خبر گزاری های کردی، خبری را منتشر کردند مبنی بر اینکه ریاست دادگستری ودادگاه انقلاب استان کردستان، از رهبری و رییس قوه ی قضایه خواسته است که اجازه ی آغاز اجرایی کردن احکام متهمین کردی را، که حکم اعدام دارند، بدهند. آن موقع کسی آن خبر را آن چنان جدی نگرفت زیرا که جنبشی اعتراضی در ایران شکل گرفته بود که از نظر ابعاد و ویژگی ها و نیز سطح خواسته ها و واکنش و حجم مشارکت کنندگان، بی نظیر بود. اما هیچ کس نیز به این نکته دقت نکرد که اتفاقا انتشار چنین خبری و دقیقا در هنگامه ی این جنبش اعتراضی می تواند در بردارنده ی معناهای ویژه ای باشد

Read More - ادامه مطلب...
 
کردستان، ایران است
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

 کردستان، ایران است

noshabeh_amiri.jpgنوشابه امیری

This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

آنچه این روزها در کردستان می گذرد، بسان همه آنچه در این سال ها گذشته، مشتی ست نمونه خروار؛خروار ایران. نمونه ای که نشان می دهد حکومت  باورمندان نظامی ولایت مطلقه فقیه، از چه قماش است و شیوه های حکومت داریشان کدام. این معنا را اگر نیاموزیم و در برابرش نایستیم، همه جای ایران، کردستان خواهدشد.

از یاد نبریم آن روز که افراطیون، راه های مذاکره در کردستان را می بستند و چوبه های اعدام به پا می کردند، دیگران شان در تهران، طناب دار مجاهد، توده ای، فدایی، ملی گرا، اصلاح طلب، روزنامه نگار، فعال حقوق زنان، حقوق بشر، فعال سندیکایی و... را می بافتند. آن روز، شاید نمی دانستیم، شاید نمی خواستیم، امروز که می دانیم، حق آن است که بخواهیم و به مبارزه با ستم در کردستان برخیزیم؛چنین اگر نکنیم فردا دیرست.

Read More - ادامه مطلب...
 
جنبش مردم ایران فقط سبز نیست
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

جنبش مردم ایران فقط سبز نیست

free_7.jpg

به گزارش صدای امریکا در روز 15 آبان 88، در کنگره امریکا طرحی ارائه شده است که از جنبش سبز مردم ایران حمایت کنند. در این باره بد نیست برخی مسایل را مورد بررسی قرار دهیم.

1- در چند ماه گذشته که خواسته های مردم ایران به حالت جوشش و غلیان در آمده است، هم از جانب جناح صاحب قدرت در ایران و هم از جانب برخی از حامیان ظاهری این جنبش، تلاش شده است تا این جنبش و خواسته های مردم، در چارچوب یک جریان سیاسی و به قول خودشان "سبز" محدود شود. در این زمینه به خصوص کانال های برون مرزی صدای امریکا و انگلیس (VOA, BBC) تمام تلاش خود را به کار می برند تا خواسته های مردم ایران، تنها در چارچوب ابطال انتخابات اخیر و اصلاح مسیر تعیین شده از جانب محافل وابسته به سرمایه داری جهانی محدود شود و بگویند که مردم ایران فقط رییس جمهور فعلی را نمی خواهند و به سیاست های سی سال اخیر، کاری ندارند.

Read More - ادامه مطلب...
 
ياد و خاطره رفيق جانباخته كاك يحيي خاتوني راگرامي بداريم
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

٢٨مرداد ماه سال ١٣٥٨آغاز يورش حكومت اسلامي به كردستان ،براي همه انسانهاي عدالت خواه، آزاد انديش و دردمند ، ياد آور خاطرات تلخ و جانكاهي است كه هيچگاه آنرا نمي توان از صفحه ذهن محو كرد. در گذار از اين دوران تلخ عزيزان زيادي را از دست داده ام ، بهترين و دلسوز ترين اعضا خانواده ام ، مرگ همه آنان قطعا برايم تلخ  و ناگواربوده است ، اما مرگ داييم يحيي خاتوني را هيچگاه نتوانستم فراموش كنم. آنچه دارم مديون درسهايست كه از او گرفته ام. جا دارد از دوست وهمراه ايشان كاك يحيي دونداري براي نوشتن مقاله زير سپاسكزاري كنم. آزاد مراديان

 

 

=============================

  ياد و خاطره رفيق جانباخته كاك يحيي خاتوني راگرامي بداريم

yahya_davandari.jpg

 

 

 

yahya_khatouni.jpgيحيي دونداري

 

رفيق مبارز كاك يحيي خاتوني يكي از رهبران برجسته سياسي و خستگي ناپذير منطقة سقز بود كه تمام زندگي و توان خود را وقف مبارزه در راه آزادي انسان و عدالت اجتماعي نموده‌ بود. ايشان چند روز قبل از يورش گسترده‌ رژيم هار و افسار گسيخته اسلامي ايران در 28 مرداد 1358به كردستان، در يك درگيري بين مردم زحمتكش روستاي كرفتو، جمعيت و اتحاديه دهقانان سقز از يكطرف، فئودالها و اربابان منطقه تيلكو از طرف ديگر جان خود را از دست داد. متاسفانه‌ مردم كردستان و جنبش انقلابي آن و بخصوص زحمتكشان ناحية سقز در اين روياروئي يكي از بهترين و فداكارترين يار و رزمنده خود را از دست دادند.

Read More - ادامه مطلب...
 
خرد جمعی ایرانیان در برابر آزمونی بزرگ
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

خرد جمعی ایرانیان در برابر آزمونی بزرگ

صوفیه عصمت

sophie_essmat.jpg
     موضوعی که دیر زمانی است ذهن محققان جامعه شناس و دانشمندان علوم اجتماعی و سیاسی را به خود مشغول کرده پارادوکس و تضادی است که در زمینه تبعیت از خرد جمعی و خرد فردی وجود دارد. با دیدی اجمالی و مقایسه ای کلی بین جامعه هایی که در آن دموکراسی برقرار است و یا به عبارتی بهتر، خرد جمعی حکمفرماست و جامعه های فرد محور که در آن شاه، رهبر یا رئیس مملکت به جای همه می اندیشد و اندیشه فرد اندیشه های جمعی را محور میدهد، بدون شک درمیابیم که جوامعی از نوع اول پیشروتر، موفقتر و در نهایت متکاملتر هستند. این واقعیت ما را به این فرضیه سوق میدهد که همیشه تصمیم گیریهای جمعی دقیقتر و درستتر هستند و نتیجه عملکرد جمع همیشه بازده بهتری از عملکرد فرد خواهد داشت. اما بررسی و موشکافی خطاهای بزرگ تاریخی که جمع به آن دست زده است ما را از قبول بدون اثبات فرضیه بالا باز میدارد. چه بسا در تصمیمگیریهای جمعی، جمع راه را به خطا رفته و در نهایت متحمل شکست یا نابودی شده است.

Read More - ادامه مطلب...
 
شاهد علوی :حافظه تاریخی ما
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

  حافظه تاریخی ما

شاهد علویshahid_alavi.jpg

     روایت نقض قانون و بی اعتنایی به حقوق مردم روایتی تکراری ٬ کهنه و دل آزار است. تحدید آزادیهای عمومی٬ به گلوله بستن مخالفین و معترضین٬ بازداشتهای خودسرانه٬ شکنجه و آزار زندانیان٬ عدم رعایت موازین دادرسی عادلانه و صدور احکام نامتناسب خاص این روزها نیست. 

      منطق رفتاری و روند سیاست گذاری و حکومت داری  جمهوری اسلامی را نمی توان جدا از تاریخ طولانی استبداد در این مملکت تحلیل کرد هرچند در تحلیل رویدادهای تلخ این روزها آنچه بیش از هر چیز رخ می نماید فراموشی دیروز و بدیع دیدن امروز است. تمام آنچه امروز دستور کار قدرت مستقر است تداوم سیاستی است که سالهاست پیروي می شود. تمام فاکتورهای بالا که با شدت و ضعف کمتر و بیشتر قبل از انقلاب ۵۷ هم دیده می شد پس از انقلاب هم همچون سیاست مطلوب انقلابیون اعمال شده است. 

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعد > پایان >>

صفحه 37 - 42 از 54
© 2007 - 1399, VOK Radio