Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom
Home arrow مطالب
کردها و جنبش سبز
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   
کردها و جنبش سبز

عبدالله مهتدی

thumb_abdulla_mohtadi.jpgپنجم بهمن ماه ١٣٨٨, 25 ژانویه 2010

حرکتی که هفت ماه پیش در اعتراض به تقلب گسترده انتخاباتی در جریان دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد، در ادامه خود به یک جنبش گسترده مردمی علیه دیکتاتوری و برای کسب حقوق دموکراتیک، و به مهمترین چالش اجتماعی و سیاسی پیشاروی جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه حیات این رژیم تبدیل شده است. این جنبش سبزنام گرچه هنوز از محدودیت‌های اجتماعی، سیاسی، قومی و جغرافیائی قابل ملاحظه‌ای رنج می‌برد، اما به سرعت از یک اعتراض برحق ولی محدود به یک جنبش گسترده و فراگیر دموکراسی‌خواهانه فراروئیده است. این جنبش مردمی با نشان دادن ابتکار و خلاقیت تحسین‌برانگیز، با برخوردهای عقلانی و متین و به دور از خشونت و با بهره‌گیری بهینه از دست‌آوردهای تکنولوژی ارتباطات همگانی و رسانه‌ای، شایستگی مردم ایران را برای برخورداری از یک نظام اجتماعی و سیاسی بالاتر در انظار جهانیان ثابت کرده و نشان داده است که مردم ایران حقوق شهروندی خود را شناخته و آن را مصرانه طلب می‌کنند.

Read More - ادامه مطلب...
 
در گذشت آیت‌الله منتظری. بازنگرى‌اى نادقیق به یک رخداد تاریخی.
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   
 در گذشت آیت‌الله منتظری. بازنگرى‌اى نادقیق به یک رخداد تاریخی.

  منبع : عصر نو شنبه ۵ دی ۱۳۸۸ - ۲۶ دسامبر ۲۰۰۹

مهدی اصلانی
mehdi_aslani.jpg
واکنش چشمگير ایرانیان خارج کشور به مرگ آیت‌الله منتظری در چند روز گذشته، بهانه‌ای شد برای نگاهی گذرا به این رخ‌داد. جدا از پیام‌های تسلیت اشخاص و برخی جریانات و چهره‌های سیاسی مقالاتی فراوان بر روی تارنماهای اینترنتی خود‌نمایی کرد. برخی جریانات و احزاب سیاسی خارج کشور، با بیان آن‌که آیت‌الله منتظری "پدر معنوی" و "حامی صمیمی‌ى" جنبش سبز بود، با تسلیت به فرزند ارشد ایشان احمد منتظری و سایر اعضای خانواده‌ى اين مرجع تقليد شيعى و نيز به "مردم ایران" خود را در غم از دست رفتن ایشان شریک دانستند. در رُخ‌دادِ درگذشتِ آیت‌الله منتظری بسیاری قهرمان حقيقى يا مجازى خود را در گروه خود جسته‌اند. برخی با چنان غلو و اغراقى به بازسازى شخصیت آیت‌الله منتظری دست زد‌ه‌اند که به واقع این بزرگ‌نمایی پیش از هرچیز نشان از کوچک کردن دیگران داشت. کسانی در فقدان آیت‌الله منتظری قد قهرمانی را آن قدر پایین آوردند تا كه هم‌سطح آرزوهای خودشان گردد.
Read More - ادامه مطلب...
 
آيت‌الله منتظری شاهد بزرگ کشتار زندانيان سياسی در ايران
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

 آيت‌الله منتظری شاهد بزرگ کشتار زندانيان سياسی در ايرانreza_moeini.jpg

 رضا معينی

 مسئول میز ایران افغانستان و تاجیکستان در سازمان خبرنگاران بدون مرز

اهميت روشن‌گری در باره‌ی چگونگی کشتار زندانيان سياسی در سال ٦٧ و نقش آمران آن و به‌ويژه انتشار فرمان‌های مرگ آيت‌الله خمينی، ايستادگی بر صحت شهادت خود در برابر روايت رسمی‌ی قدرت، علی‌رغم تهديدات و فشارهای همه‌جانبه، از حصر خانگی تا تهديد به مرگ، همه و همه ايشان را به شاهد بزرگ هولناک‌ترين واقعه‌ی تاريخ ايران تبديل کرد. شاهدی که سرافرازانه تا آخرين لحظه‌ی زندگی از حقيقت انکارشده دفاع کرد

Read More - ادامه مطلب...
 
مسئله کرد
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

مسئله کرد

, به یاد احسان فتاحیان

balal_moradveisi.jpgبلال مرادویسی


سابقه تنش میان کردها با دولت مرکزی ایران قدمتی نزدیک به 2 برابر عمر انقلاب دارد و مختص به دوران حاکمیت جمهوری اسلامی نیست. صورت مسئله این است که کردها نسبت به تضییع حقوقی از خود معترض بوده و در راستای احقاق آن تلاش می نمایند. این تلاش بسته به شرایط زمانی گاه صورت مسلحانه پیدا کرده است و گاه قالب فعالیت شبه حزبی و اخیرا در ابتدایی ترین شکل نافرمانی مدنی، عدم شرکت در انتخابات، نمود یافته است.

Read More - ادامه مطلب...
 
نامه فرزاد کمانگر از زندان اوین ؛ دیگر تنها کفش‌هایم مرا به این خاک پیوند نمی‌دهد
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

نامه فرزاد کمانگر از زندان اوین ؛ دیگر تنها کفش‌هایم مرا به این خاک پیوند نمی‌دهد

 

thumb_farzad_kamangar_w_students.gif نباید فراموش کنم؛ در این دیار واژه‌ها گاهی به سرعت برق و باد به زبان آوردن‌شان «جرم» می‌شود و گناهی نابخشودنی. لغزش قلم بر سفیدی کاغذ می‌تواند موجب «تشویش اذهان» شود و تعقیب به دنبال داشته باشد و به زبان آوردن اندیشه و افکار می‌تواند «تبلیغ» به حساب آید.

همدردی می‌تواند «تبانی» باشد و اعتراض موجب «براندازی» شود. کلمات بار حقوقی دارند پس باید مواظب بود.

نباید فراموش کنم که به چشمانم بیاموزم که هر چه را می‌بیند باور نکند، زبان همه چیز را بازگو نکند، آنچه هر شب می‌شنوم فریاد نیست، موج نیست، طوفان نیست، صدای خس و خاشاک است! که خواب از چشم شهر ربوده.

Read More - ادامه مطلب...
 

ما ، احسان و کردستان و ...
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

 
ما ، احسان و کردستان و ...
shahla-shafigh.jpg

شهلا شفیق 


در بهار هزار و سيصد و شصت و دو ، وقتی بازداشت ها و اعدامهای مخالفان سياسی نفس بر بود ، وقتی هزارها نفر به جرم نه گفتن به نظام اسلامی روانه محبس شده بودند، سرنوشت من هم مثل خيلی ها با ترک مرز و بوم رقم خورد و در راه گذشتن از مرز برای اولين بار پا به کردستان گذاشتم.
خاطره ام از اين سفر پر خطر در نور آبی رنگ پريده ای شناور است که سر در خانه های روستائی را پيش چشمم می آورد که  در دل شب به آن وارد می شديم تا در گرگ و ميش سحر بيرون بزنيم و راه از سر گيريم. در اتاق های فقيرانه پاکيزه از دست های زنانه ای که نقش زحمت بر آن دلم را از رقت می فشرد نان می گرفتم و در چشمهای صاحب دستها می خواندم که او هم بر حال من رقت می آورد که اينچنين از خانه و کاشانه رانده شده ام. ديدارمان تنها چند دقيقه بود و بی سخن ، اما می دانستم که او مرا می شناسد . بی گمان پيش از من دهها زن ديگر را پناه داده بود .اجاق را  افروخته بود و گرما و نان به آوارگان پيشکش کرده بود.

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعد > پایان >>

صفحه 31 - 36 از 54
© 2007 - 1399, VOK Radio