Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom
Home arrow مطالب
فدرالیزم چند ملیتی گامی در راستای صلح و توسعه برابر ملت های ایران
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
فدرالیزم چند ملیتی گامی در راستای صلح و توسعه برابر ملت های ایران  

thumb_majid_haqi.jpg

 

مجید حقی
This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it  

 Decmber 8,2010

 

چکیده
در این مقاله انواع متفاوت فدرالیزم چند ملیتی مورد بررسی قرار می گیرد. در این نوشتار جنبش ملی، ملت کرد آن گونه فدرالیزمی را که خواهان آن است تبیین نموده و زمینه ی فکری و سیاسی دستیابی به آرمان فدرالیزم را هموار خواهد ساخت. دراین جا سعی شده سنجیده ترین نوع فدرالیزم برای تحقق یافتن خواسته های ملی، ملت کرد در کردستان ایران ارائه گردد.

١. مقدمه
قریب به ۴۰% از ساکنان زمین در سیستم فدرالی به سر می بردند. آیا نظام فدرالی توانایی پاسخگویی به مسایل ملی، مذهبی، اتنیکی و قومی راجدر کشوری چون ایران دارد؟
این سوال یکی از چالشهای مهم مرتبط با مسئله فدرالیزم و شعار استراتژیک(راهبردی) حزب دمکرات کردستان ایران می باشد. مسئله فدرالیزم درایران از آنجا چالشی مهم به حساب می آید که سیستم سیاسی توتالیتر از طرفی باید دمکراتیزه شود و از طرفی دیگر به نظام توتالیتر و فرهنگ استبدادی حاکم برفضای سیاسی ایران خاتمه داده شود. دموکراتیزه کردن به منظور حل مسئله ملی و قومی در قالب یک سیستم فدرال یکی از روندهای بسیار پرچالش و مهم میباشد. دمکراسی در ارتباط مستقیم با موضوع و راهکارهای مرتفع ساختن آن می باشد. دموکراسی فرآیندی است که نظام توتالیته ی گذشته را تبدیل به یک نظام فدرال و پلورالمی کند. جانبداری و علاقمندی به راهکارهای فدرال و فدرالیزم پدیدهای امروزی است در راستای گسترش گلوبالیزاسیون، فدرالیزم راهکاری است که برای مسائل ملی و بین اللملی پیشنهاد شده است. بدین ترتیب دولتها از لحاظ داخلی، خارجی و سیاسی و اقتصادی با یکدیگر مرتبط گردیده و همزمان و بموازات آن سایه حاکمیتِ سیاسی ِفردی، از کشورهای دارای چنین دولتی رخت برخواهد داشت. 

Read More - ادامه مطلب...
 
گزارش کنفرانس "امروز و فردای ايران" حکومت غير متمرکز، فدراليسم ... ؟
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

گزارش کنفرانس "امروز و فردای ايران" حکومت غير متمرکز، فدراليسم ... ؟

anjoman_pazhoheshgaran_iran_logo.jpgانجمن پژوهشگران ایران

 December 6, 2010

چهل و هشتمین کنفرانس انجمن پژوهشگران ایران، با میزبانی موسسه هنر و بازرگانی اسکاندیناوی در روزهای 27، 28 و 29 آبان ماه 1389 برابر با 18، 19 و 20 نوامبر 2010 در هلسینکی پایتخت فنلاند به انجام رسید.

انجمن پژوهشگران ایران بر خود لازم می داند که از همکاری و میزبانی بسیار ارزشمند موسسه هنر و بازرگانی اسکاندیناوی و ریاست آن، آقای دکتر عدلان پارسا درکنفرانس هلسینکی - فنلاند نهایت سپاس را داشته باشد.
anjoman_pazhoheshgaran_finland1110.jpeg
هدفی را که انجمن پژوهشگران ایران در زمینه این سلسله کنفرانس ها دنبال می کند دست یافتن به راه کارهائی است که بتواند آینده روشنی را پس از جمهوری اسلامی برای کشورمان ترسیم کند. امروز و در سه دهه اخیر با حکومت جمهوری اسلامی خواست به برابری، آزادی و عدالت و رسیدن به حق و حقوق برابر در میان ایرانیان نقاط مختلف ایران از اولویت بیشتری برخوردار شده است و با توجه بدین خواست ها و نیازها است که انجمن پژوهشگران ایران بدنبال بررسی و تحقیق در این زمینه است که بتواند با نگاهی ژرف، عمیق و همه جانبه و در چارچوب جغرافیائی ایران، مسائل و مشکلات امروز و فردای کشور را شناسائی و در جهت ایجاد راه حل های منطقی و عقلانی آن را دنبال نماید.

Read More - ادامه مطلب...
 
گزارش سمینار احزاب و سازمان های ایرانی در بروکسل
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

گزارش سمینار احزاب و سازمان های ایرانی در بروکسل

گزارش از بروکسل علی صمد 

 Saturday, December 4, 2010

brussels.jpegدر تاریخ یکشنبه 28 نوامبر توسط کمیته همکاری های احزاب در بلژیک که متشکل از کمیته های کشوری سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و حزب دمکرات کردستان ایران است، سمیناری با حضور 70 نفر از ایرانیان مقیم بلژیک برگزار گردید. در این سمینار از نمایندگان جبهه ملی ایران- اروپا آقای کمال ارس، از حزب دمکرات کردستان ایران آقای صادق زرزا، از سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) آقای بهزاد کریمی و از طرف کمیته همکاری های احزاب در بلژیک آقای علی صمد به عنوان گرداننده جلسه، شرکت داشتند.

در آغاز برنامه، آقای علی صمد پس از خوش آمد گوئی به مهمانان و حاضرین در جلسه  از شرکت کنندگان در سمینار خواست که بیاد همه آنانی که در راه آزادی جان عزیزشان را نهادند به احترام بایستیم و دقیقه ای را سکوت کنیم. سپس  بعد از معرفی مهمانان از آنها خواسته شد که در وقت خود  که 15 دقیقه می باشد تحلیلی کوتاه از اوضاع و احوال ایران بدهند و در ادامه به سوالات زیر پاسخگو باشند؛

1-  آیا اتحاد جریانات دمکرات، آزادیخواه و جمهوریخواه می تواند در جنبش اعتراضی ایران نقش موثر و تاثیرگذار داشته باشد؟

2- اگر جواب به سوال بالا از طرف شما مثبت است، لطفاً توضیح دهید به چه دلیل یا دلایلی چنین اتحادی میان جریانات فوق صورت نمی گیرد؟ چرا جریانات سیاسی ایران بعد از دو دهه تجربه و آگاهی نسبت به اهمیت اتحادها، هنوز نتوانسته اند بر سر حداقل هایی چون آزادی زندانیان سیاسی، علیه لغو حکم اعدام در ایران و یا مشخصاً بر سر مفاد کنوانسیون حقوق بشر با یکدیگر همکاری مشترک و دائم داشته باشند؟

Read More - ادامه مطلب...
 
نامه کامران آسا به برادر جان باخته اش، کیانوش
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

نامه کامران آسا به برادر جان باخته اش، کیانوش

 سه‌شنبه  ۹ آذر ۱٣٨۹ -  ٣۰ نوامبر ۲۰۱۰

• کامران آسا، برادر کیانوش آسا دانشجوی جان باخته، در نامه‌ای خطاب به او به شرح آنچه در شانزده ماه گذشته بر وی و خانواده‌اش رفته پرداخته است ...

kianush_assa-40m_07.jpg

  اخبار روز: کامران آسا، برادر کیانوش آسا دانشجوی شهید دانشگاه علم‌وصنعت که در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۵ خرداد سال ٨٨ به دست حکومت به شهادت رسید، در نامه‌ای خطاب به او به شرح آنچه در بیش از شانزده ماه گذشته بر وی و خانواده‌اش رفته پرداخته و خطاب به برادرش نوشته است: «همواره با تأسی از اعتقاداتت این دولت را هرگز به رسمیت نشناخته و هیچ زمانی و به هیچ شکلی هم به رسمیت نخواهیم شناخت و از هرگونه اداها و ژستهای دلجویانه که به طور مستقیم و غیرمستقیم توسط مقامات این دولت صورت می‌گیرد تبری می‌جوییم»

متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار بامدادخبر قرار گرفته به شرح زیر است:
Read More - ادامه مطلب...
 
ریشه های بنیادین فکر در جامعه
VOKRadio.com, Los Angeles, California, USA   

ریشه های بنیادین فکر در جامعه

arash_daklan.jpg

 

آرش دكلان

١٥ نوامبر ٢٠١٠

 

 

وقتی که از فرد به مجموعه ای از افراد می رسیم، آنچه از فرد در جامعه سر می زند رفتار نام دارد و خود این رفتار دارای دو ریشه متفاوت است؛ باورها و عکس العمل های بازتابی یا رفلکسی. هر کدام از این دو ریشه رفتار را هم می توان به انواع و طرق مختلف نقسیم کرد. حتی این دو ریشه برخی از اوقات بیش از آن در هم تنیده اند که به سادگی بتوان آنها را از هم متمایز کرد.

به عنوان مثال ماجرای قتل ناموسی را در نظر بگیریم. فرض کنید در یک جامعه عشیره ای، پسری جوان خواهرش را به همراه یک پسر در حال معاشقه ببیند. ناگهان رگ گردنش بیرون می زند، عصبانی می شود و سر می زند از او آنچه بارها شنیده و خوانده ایم. عکس العمل رفتاری او در واکنش به چنین رخدادی، دقیقاً مانند عکس العمل رفتاری انسان است در هنگام مواجهه با یک خطر جدی که به محض احساس خطر بدون لحظه ای فکر قلبش به تپش می افتد و پا به فرار می گزارد.

Read More - ادامه مطلب...
 
مهدی اصلانی :آقای کروبی هیچ می‌دانید خاوران کجاست؟
vokradio.com,Los Angeles, CA, USA   

آقای کروبی هیچ می‌دانید خاوران کجاست؟

 دوشنبه ٣ خرداد ۱٣٨۹ - ۲۴ می ۲۰۱۰ 

مهدی اصلانیthumb_mehdi_aslani.jpg

• کافی است یک شب‌جمعه و تنها برای یک‌بار هم که شده در کنار پخش خبر و درج عکس‌های دیدارتان از خانواده‌های زندانیان خودی‌ سری هم بدان‌جا بزنید و ببینید مادران و همسران داغ و درفش چگونه بیست و دو سال است بر مکان‌هایی فرضی می‌نشینند و با تراشه‌ی ناخن و اشک، مزارهای بی‌نام را شستشو می‌دهند. شاخه گلی می‌گذارند ...

 

اخبار روز:    "مساله‌ای که اخیرا مطرح شده است و برای اولین بار چنین روندی را شاهد بودیم، اینکه در روزهای اخیر دادستان محترم تهران برای توجیه اقدام تشکیلات قضایی در رابطه با اعدام ۵ نفر از شهروندان ایرانی و در پاسخ به مواضع کاندیداهای معترض انتخابات و به‌ویژه در رد سخنان نخست‌وزیر زمان امام به سال ۶۷ اشاره کرده و اعلام می‌کند که چرا آقای موسوی در آن زمان به اعدام‌هایی که با حکم حضرت امام صورت گرفت اعتراض نکردند. ایشان همان حرفی را می‌زند که دشمن می‌گوید." به نقل از نامه‌ی اخیر کروبی به موسوی اردبیلی.

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعد > پایان >>

صفحه 19 - 24 از 54
© 2007 - 1399, VOK Radio