Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom
Home arrow مطالب
براى هادى علوى، دوست و همرزم عزيزم كه ديگر در ميان ما نيست
Azad Moradian   

تسلاى خاطر براى دوستى كه سالهاست آرزوى ديدارش را لحظه شمارى مي كردم


   دياكو جان سلام;

هرچند جز در لابلاى صفحات فيس بوك همديگر را نديده ايم، ولى سالهاست كه آرزوي ديدار candle.jpgفرزند دوست عزيزم هادى را دارم. دورادور دل نگرانت بودم، دلنگراني كه اكنون نسبت به همه جواناني دارم كه شرايطي مشابه شما را دارند، پر شور، آگاه و آرمانخواه، آگاه تر از نسلي كه من و هادي در آن پا به عرصه عدالت طلبي و آزاديخواهي گذاشتيم. وقتى كه تداوم اين مبارزه را در فرزندان نسلي مي بينم كه براى آزادي و برابري قيام كردند و حاصلي جز زندان و شكنجه و اعدام و آواره گي و مهاجرت را تجربه ننمودند در عين حال كه متاسف مي شوم، به گونه اي هم خوشحالم. متاسف از اينكه دنياي بهتري را كه ما براي فرزندانمان مي خواستيم به واقعيت نپيوست و خوشحال از اينكه فرزنداني تربيت كرده ايم كه آرمانگرا، حق طلب و آزادي خواهند.

 

دياكو جان  آرزو داشتم در شرايطي مناسب در كنار پدرت و با هم خاطرات سالها فعاليتي را كه با هم داشتيم  مرور مي كرديم شايد به شناختي بهتر از ما نسلي كه در كوران انقلاب و چون شما از همه چيزمان مايه گذاشتيم پي مي برديد. شايد مي دانستيد كه هادي پدر عزيزت چه سان به انسانها و به آزادي عشق مي ورزيد، متاسفم از اينكه بعد از ١٦ سال دوري از عزيزانم كه با تمام وجود آنها را دوست داشتم بايد مرثيه خوان آنها باشم و در عزايشان غمنامه بنويسم.

Read More - ادامه مطلب...
 
نگذارید فرزندانمان را یکی یکی اعدام کنند
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

نگذارید فرزندانمان را یکی یکی اعدام کنند

سه شنبه 12 بهمن 1389 

 

 

لقمان و زانیار مرادی دو زندانی سیاسی کرد که به اتهام "محاربه" و "مفسد فی الارض" به اعدام در ملاءعام محکوم شده اند، از محل نگهداری خود به سایر بندهای زندان رجایی شهر و مکان نامعلومی منتقل شده اند. خانواده این دو زندانی محکوم به اعدام، با تائید این خبر در مصاحبه با روز نسبت به اجرای مخفیانه حکم فرزندانشان ابراز نگرانی کرده اند. این خانواده ها در حالی به سخن گفتن در باره وضعیت فرزندشان لب گشوده اند که موج جدید اعدام ها در ایران همچنان ادامه دارد و دستگاه قضائی روزانه آمارهایی تازه ای در این زمینه منتشر می کند. بیشتر این اعدامهاو آن طور که مسئولان می گویند در ارتباط با اتهاماتی نظیر "حمل"، "نگهداری" و "خرید و فروش" مواد مخدر صورت گرفته است.ملاقات ممنوع، وکیل پاسخ نمی دهد

لقمان مرادی، 25 ساله، همراه دو جوان دیگر به نامهای هادی و عبدالله  متهم به دست داشتن در ترور سعدی، پسر امام جمعه‌ی شهر مریوان در تیرماه سال ۱۳۸۸ و همچنین "جاسوسی برای دولت انگلستان" است.

این زندانی سیاسی به همراه زنیار مرادی، دیگر زندانی محکوم به اعدام کرد اخیرا با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم اعلام کرده بودند که اعترافات آنان زیر شکنجه بوده و از سوی  بازجویان در زندان تهدید به تجاوز جنسی شده اند.

Read More - ادامه مطلب...
 
چه کسانی جوک‌های قومیتی را می‌سازند؟
VOKRadio.com, Los Angeles, California, USA   

چه کسانی جوک‌های قومیتی را می‌سازند و چرا ما جوكهاى قومييتى را تكرار مى كنيم؟

 ٢٩ ژانويه ٢٠١١

آنچه در اینجا می‌آید حاصل بررسی ۴۶ وبلاگ فارسی ازمجموعه وبلاگ‌های طنز "پرشین بلاگ" است که به طورiran_map_ethnicity.jpg تصادفی انتخاب شده و در آن روز خاص مجموعا بیش از هزار جوک را در صفحات اصلی خود داشته‌اند.

ما در ابتدا این جوک‌ها را در ۶ سرفصل کلی مذهبی، سیاسی، قومیتی، بازی با کلمات، بی ادبانه و سایر جای دادیم اما جالب آنجا بود که حدود ۷۰ درصد این جوک‌ها دارای عنصر قومیت بوده و به نوعی در سرفصل قومیتی ما قرار گرفتند.


آیا این مسئله ارتباطی به چند فرهنگی و چند قومیتی بودن ایران دارد؟ کارکردهای این جوک‌ها چیست؟ چه کسانی این جوک‌ها را می‌سازند؟ قومیت‌های جوک ساز کدام‌ها هستند؟ چه مواردی بیشتر در جوک‌های قومیتی تکرار می‌شوند؟ علت گسترش این جوک‌ها در چیست؟

همین رقم بالا و این سوال‌ها بود که مسیر تحقیق را تغییر داد و ما را به بررسی جوک‌های قومیتی، دلیل تکرار و اهمیتشان در جامعه ایران علاقمند کرد.طی بررسی‌های بعدی، توجه ما باز هم جزئی تر و دقیق تر شد، به طوری که پس از طبقه بندی جوک‌های قومیتی و جای دادن انها در ۸ گروه توانستیم تعدادشان را با درصدهایی مشخص کنیم که به شرح زیر است:

جوک‌های ترکی: ۷۰ درصد
جوک‌های شمالی: ۱۰ درصد
جوک‌های لری: ۵ درصد
جوک‌های قزوینی: ۵ درصد
جوک‌های جنوبی: ۵ درصد
جوک‌های تهرانی: ۲ درصد
جوک‌های اصفهانی: ۲ درصد
جوک‌های کردی: ۱ درصد

Read More - ادامه مطلب...
 
ایل جاف
Azad Moradian   
  ایل جاف
 
January 9, 2011
 
جاف، نام اتحادیۀ ایلی متشکل از گروهی از ایلات و طایفه‌های بزرگ و کوچک کُرد شافعی مذهبِ ساکن در مناطقی از سرزمین غرب ایران و کشور عراق.

 

جافها بی‌گمان از مهم‌ترین و نیرومندترین ایلات کرد و از اقوام ایرانی ساکن در جنوب کردستان بودند و برای متمایز کردن آنها از عشایر دیگر و روستاییان غیر عشایری، آنان را اختصاصاً «کُرد» می‌نامیدند (ادمندز، ١٤١).
 
بنابر نوشتۀ مردوخ، در کردستان اردلان لفظ «کُرد» را اصطلاحاً برای تمام عشایر و ایلات، و لفظ «گوران» را برای «رعایا» (روستاییان) به کار می‌بردند (٢/٥٢). نظر به اینکه در گذشته این گروه بزرگ ایلی فقط از راه کوچگردی فصلی و دامداری در ناحیۀ پهناوری میان سرزمین ایران و ترکیۀ عثمانی زندگی می‌گذراندند (EI2, S, .٣٧)، و با توجه به معنای واژۀ کُرد: چوپان و شبان، شاید اطلاق انحصاری اصطلاح کُرد به عشایر جاف، به سبب زندگی کاملاً شبانی و دام چرانی این مردم ایلیاتی بوده باشد. 
Read More - ادامه مطلب...
 
از کردستان تا تهران راهی نیست
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   
از کردستان تا تهران راهی نیست

مسیح علی نژاد


29/12/2010 
masih_alinejad.jpg
اگر در برابر دستگیریِ خانواده یک زندانی کرد، سکوت حاکم  شود، فردا خانوادههای بیشتری را با همین شیوه ساکت خواهند کرد.

 
 برای نوشتن از کردستان و اعدام، نیاز به هیچ مقدمه ای نیست.  دردی است آشنا برای کل ایران و به مراتب برای تمام جهان. به تعبیری که شاید به گوش خیلی ها آشنا باشد انگار و نباید تردید کرد که  اگر در کردستانِ ایران متولد شده باشی علاوه بر شناسنامه، حکم چند سال زندان را هم بر لباس نوزادی ات سنجاق خواهند کرد.  فرزادها، زینب ها، شیرین ها، احسان ها و حبیب ها نیز با همین کاغذ و سنجاق همزادند
Read More - ادامه مطلب...
 
بنیان پیشرفت جوامع
VOKRadio, Los Angeles, California, USA   

بنیان پیشرفت جوامع

 

arash_daklan.jpg

 

آرش دکلان

 12,21,2010

(بخش ١)  

 

مقدمه

الف)

از همان ابتدا باید با صداقت اعتراف کنم که به خوبی آگاهم که نامی که برای این مقال برگزیده­ ا م بسیار فراتر از آن چیزی را می­رساند که قصد مطرح کردن آن را دارم. من اصلاً ادعا ندارم که بنیان پیشرفت را یافته­ ام؛ بلکه برعکس در این مقال می­خواهم به بیان دقیق یک صورت مسئله بپردازم، نه اینکه به آن پاسخ داده باشم، چون اصلاً پاسخی برای بسیاری از سؤالهایی که مطرح خواهم کرد در دست ندارم. این عنوان هم بیش از آنکه ناظر بر پاسخ های شسته و رفته و آماده باشد، در واقع بیانگر میزان نادانی و جهالت نویسنده آن است.

نکته دیگری که مایلم به بحث در مورد آن بپردازم این است که آنچه در این مقال خواهد آمد نه یک تئوری دقیق، که یک فرضیه تا حد امکان شسته و رفته است که برای تأیید شدن نیاز به سالها کار و تلاش خستگی­ ناپذیر دارد که باید به صراحت بگویم که در فرهنگ ایرانی آن را بسیار کم سراغ دارم.

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعد > پایان >>

صفحه 13 - 18 از 54
© 2007 - 1399, VOK Radio