Iranian Culture & Art Club of Fresno
به صدای کوردستان از آمریکا خوش آمدید-
رادیو ده نگی کوردستان له ئامریکا
Voice of Kurdish-American Radio for Democracy, Peace and Freedom

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/content/v/o/k/vokradio/html/mambots/content/joscomment.php on line 51
گزارش ويژه ؛ در بحبوحه خشونت ها در سوریه، کُردهاى اين كشور اعلام خودمختارى کردند
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   
  گزارش ويژه ؛
 
در بحبوحه خشونت ها در سوریه، کُردهاى اين كشور اعلام اتونومى کردند

 
نویسنده: اریکا سولومون/ رویترز( Erika Solomon، reuters)
برگردان: اُمید حسینی
 

QAMISHLI, Syria Wed Jan 22, 2014 2:38pm GMT

nnsroj.com
 
در گوشه شمال شرقی سوریه در میان جنگ داخلی، منطقه ای باثبات در حال ظهور است که در آن بحث بمبگذاری نیست بلکه چگونه ساختن مورد بحث است.rojava6.jpg

رهبران محلی پروژه را برای احیای زندگی عادی و تشویق مردم به ماندن آغاز کرده اند که شامل ایجاد حکومتی منطقه ای، تولید سوخت ارزان و اختصاص یارانه بذر برای کشت غلات و تلاش برای تامین برق٢٤ساعته است. آنها در حال مبارزه با نیروهای بشار اسد و شورشیانی هستند که می خواهند او را سرنگون کنند.

مردمی که درحال حاضر اینجا را کنترل می کنند کُرد هستند؛ یک گروه اتنیکی که اکثریت بخش شمالی سوریه، شرق ترکیه، شمال عراق و غرب ایران را تشکیل می دهند.

"ما به انرژی و آب دسترسی نداریم کمبود مواد غذایی وجود دارد" این را هردین یک معلم ٣٠ساله در تشیع جنازه یک مبارز کُرد گفت " در گذشته ذهن و روحیه مان سرکوب شده بود اما اکنون رویاهایمان در حال تبدیل شدن به واقعیت است. این زمان کُردهاست. برگشتن به عقب یک گزینه نیست بلکه خیانت به کسانی است که جان خود را فدا کرده اند"

سالیان متمادی بیش از٣٠ میلیون کُرد در سراسر این مناطق بزرگترین گروه اتنیکی جهان هستند که کشوری مستقل از آن خود ندارند. تنها کُردها در عراق در ابتدای دهه نود که به وسیله نیروهای صدام حسین آواره شده بودند با به وجود آمدن منطقه پرواز ممنوع به کمک آمریکا و بریتانیا توانستند منطقه ای خودمختار واقعی را به وجود بیاورند.

اکنون بیش از ٢.٢میلیون کُرد در سوریه این فرصت را یافته اند که گام دیگری به سوی رویای دراز مدت ایجاد دولت مستقل کُردستان بردارند.

Read More - ادامه مطلب...
 
چهار زندانی عقیدتی اهل سنت كرد در زندان قزلحصار، به اعتصاب ٧٥ روزه‌ خود پایان دادند
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

چهار زندانی عقیدتی اهل سنت كرد در زندان قزلحصار ، پس از گفتگو با مسوولان زندان و دریافت قول مساعد مبنی بر تحقق مطالبات خود، به اعتصاب ٧٥ روزه‌ خود پایان دادند.

١٩ ژانويه ٢٠١٤

 

Four Kurdish Political Prisoners, Sunni faith

بنا به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این چهار زندانی عقیدتی اهل سنت که از تاریخ ۱۳ آبان‌ماه سال جاری در اعتراض به حکم اعدام خود دست به اعتصاب غذا زده بودند، خواستار بررسی مجدد حکم اعدامشان در یک دادگاه علنی و عادل و انتقال آنها به زندان رجایی شهر كرچ شده بودند. دیروز شنبه پس از گفتگو با مسوولان زندان و دریافت قول مساعد مبنی بر تحقق مطالبات خود، به اعتصاب ٧٥ روزه‌ خود پایان دادند.

  این چهار زنداني طی نامه اى از تمامی شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، نهادهای حقوق بشری و رسانه‌های خبری و همچنين خانواده هاى خود براى حمايتهايشان در طى مدت اعتصاب غذا خود تشکر کرده‌اند. نسخه‌ای از این نامه توسط زندانیان عقیدتی اهل سنت کُرد در زندان قزلحصار در اختیار راديوى صداى كردهاى مقيم امريكا  قرار گرفته که دراينجا براى اطلاع عموم به چاپ رسيده است.

Read More - ادامه مطلب...
 
مصاحبه ئاسوى روژهه لات با ثریا فلاح پیرامون فراخوان کنفرانس بنیاد پژوهشهای زنان ایران درکالیفرنیا
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

ثریا فلاح: سکيولار بودن، مهمترین نقطه مشترک زنان کورد و برابری خواهان جنسی در ایران است

soraya_iws_rojhalat_interview_0114.jpg

٢٠ ژانويه ٢٠١٤ 

گفتگو: فواد محمدی براى  ئاسوى روژهه لات

 

   بنا به خبرهاى منتشر شده،  بیست و پنجمین کنفرانس سالانه بنیاد پژوهش های زنان ایران ماه جولای سال 2014 در کالیفرنیای جنوبی برگزار خواهد شد. موضوع کنفرانس امسال "زنان برای تغییر، همکاری ومشارکت سیاسی" میباشد. بخش فارسی سایت "ئاسوی روژهه لات"، در چهار چوب این موضوع گفتگوی را با خانم ثریا فلاح، پژوهشگر، نویسنده و فعال سیاسی- اجتماعی در زمینه مسائل حقوق بشر در ایران بە ویژە حقوق زنان و ملیتهای ساکن ایران و عضو یکی از کمیته های برگزاری کنفرانس  امسال انجام داده و در خصوص موضوعاتی چون اهداف بنیاد از برگزاری کنفرانسهای سالانه در خصوص مسائل زنان و همچنین مسائلی چون  راهکارهای در رابطه با  ارتباط و همکاری بیشتر میان فعالان جنبش سراسری زنان در ایران و فعالان زن کورد با ایشان گفتگو کرده ایم که در پی میاید.

 

خانم فلاح آیا  می توانید راجع به بنیاد پژوهشهای زنان ایرانی توضیحی داده و به عنوان عضو یکی از کمیته های برگزاری کنفرانس "بنیاد پژوهشهای زنان ایران" فکر می کنید بنیاد چه اهدافی را دربرگزاری کنفرانسهای سالانه دنبال می کند؟

با تشکر از امکانی که در اختیارم گذاشتید که در رابطه با کنفرانس امسال بنیاد پژوهشهای زنان ایرانی صحبت کنم.  بنياد 25 سال پیش با هدف  پژوهش روی زنان ایران و کنکاش و كوشش برای بازنگری و بازگویی تاریخ ایران با نگاهی زنانه ، آنچه در لابلای نگاههای مردانه به تاریخ پنهان شده بود.  این بنیاد نهادی است غیر انتفاعی غیر حزبی و غیر سیاسی و غیر مذهبی است و به هیچ نهادی به جز همکاری و همیاری علاقمندانش متکی نبوده است.  

Read More - ادامه مطلب...
 
بیانیه نهادهای حقوق بشری درباره خطر جدی مرگ چهار زندانی کُرد اهل سنت و درخواست پایان دادن به اعتصاب
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

بیانیه نهادهای حقوق بشری درباره خطر جدی مرگ چهار زندانی کُرد اهل سنت و درخواست پایان دادن به اعتصاب غذا

شانزدهم ژانويه ٢٠١٤/پنجشنبه ۲۶ دی۱۳۹۲

Kurdish_Prisoners_Sonei_Hunger S_2014

 

چهار تن از زندانیان عقیدتی اهل سنت کُرد از 13 آبان‌ماه امسال در اعتصاب غذا هستند. اکنون 73 روز گذشته است و خطر مرگ به صورت جدی جانشان را تهدید می‌کند. این اقدام پر مخاطره زندانیان در پیگیری مطالبات به حق خود، با گذشت نزدیک به 73 روز از اعتصاب غذا موجب نگرانی جامعه مدنی نسبت به سلامت جسمی ایشان شده است.
“حامد احمدی”، “جمشید دهقانی”، “جهانگير دهقانى” و “كمال ملايى” چهار زندانی کُرد اهل سنت هستند که به‌ دلیل اعتصاب غذای طولانی، دچار خونریزی کلیه شده و صدمات جبران‌ناپذیر جسمی از جمله ضعف بینایی، تشنج بدنی، استفراغ، لرز شدید، سرگیجه و درد کلیه‌ها و درد قلب به آنان وارد شده‌ است.

Read More - ادامه مطلب...
 
٢٥ مين کونفرانسی ناوه ندی ليكولينه وه ژنانی ئیران له مانگی جولای ئه و سال له شارى ئيروانى كاليفورنيا
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

 25th Annual Iranian Women’s Studies Foundation (IWSF) Conference


Date: July 11-13, 2014 Place: Barclay Theater (Irvine,

 “Women for Change: Collaboration and Political Participation”

The conference will include paper and poster presentations, workshops, as well as invited talks. Questions to be addressed How women's experience of gender is shaped by socioeconomic status, language, ethnicity, etc.?

How women can or should organize for change?

What role does gender play in leadership?

What are the opportunities, challenges, and effects of women's political participation?

What role can the women's movement play in the political arena of Iran?

What has the role of Iranian women in society and politics been after the revolution?

Specifically, what have the impact of their achievements and challenges been? Who is responsible for gender equality?

How can collaboration within the women's movement increase?

What is the relationship between the women's movement and other movements? (Labor, ethnic and national,etc.)

How can they collaborate? How can women contribute to peace and security?

How are women impacted by lack of security and peace? What does security mean through a gender sensitive lens?

 

٢٥ مين کونفرانسی ناوه ندی ليكولينه وه و تويژينه وى ژنانی ئیران له مانگی جولای ئه و سال له شارى ئيرواينى کالیفورنیا پێک دێت.


سوره ییا فه لاحiwsf-logo.jpg


ناوه ندی لێکوڵینه وه ی ژنانی ئیران ده یه وێت بیست و پێنجمین کۆنفڕانسی خوی دانیت. ئه م کونفرانسه ده رفه تیکی باشه که ژنان له سه ر باسه ته رخان کراوه کان که پێشوتر به پێشنیاری به شداران ده نوسیرێت ببه نه نێو ئه م کونفرانسه. سێ ڕۆژ کۆنفرانس و پرۆگرام ده رفه تێکی باشه بۆ ژنانی نوسه ر ،لێکوله ر ،چالاکوان ، هونه رمه ند و... که یه کتر بناسن و یارمه ت ده ری یه ک بن و له په نای ئه وه شدا پروگرامی هونه ری ، ورک شاپ و گالری ، باس و و ت ویژ داده نریت .


من لیره دا ئه و باسانه ی وا ئه مسال له کونفرانسه که دا به رچاو ئه گیریت ده نوسم. داواش له هاوری کورده کانم ده که م که بو گوراننه وه ی بیر و بروا له سه ر باسه کانی ژیره وه به شداری ئه م کونفرانسه بن.

باسی سه ره کی : ژنان بو گورانکاری ، یارمه تی و به شداری سیاسی
به له به ر چاو گرتنی ئه و باسه سه ره کیه ئیمه ئامانجمان ئه وه یه که ولامی ئه م پرسیارانه بدریته وه:

-چونیه تی کاریگه ری وه زعی ئابوری و کومه لایه تی و زمان ونه ته وه یی و ئتنیک ،  له سه ر پیک هاتنی ئه زمونی ژنان له جینده ر

-به چ شیوازیک ژنان ده توانن گورانکاری هه لسورینن ؟ نیشانه کانی ئه م هه لسوراندنانه چونن؟

Read More - ادامه مطلب...
 
ويديو سخنرانى دكتر آزاد مراديان تحت عنوان روانشناسى صلح در سمينار بنياد انسان
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

ويديو: سخنرانى دكتر آزاد مراديان تحت عنوان روانشناسى صلح در سمينار بنياد انسانويديو: سخنرانى دكتر آزاد مراديان تحت عنوان روانشناسى صلح در سمينار بنياد انسان

 
در١٥ دسامبر ٢٠١٣ و به دعوت بنياد انسان در جنوب ايالت كاليفرنيا، سمينار يك روزه اى تحت عنوان اركان اصولى و اجزاى بنيادى صلح واقعى و پايدار برگزار شد  در اين سمينار كه با حضور دكتروحيد رافتى،  دكتر على نيرى، دكتر آزاد مراديان، دكتر فرهاد ثابتان ،آقاى حبيب رياضتى و خانم دكتر نيكل جعفرى به عنوان برگزار كننده و هماهنگ كننده جلسه برگزار گرديد، موضوع صلح از زواياى مختلف مورد بررسى قرار گرفت.
 
در اين سمينار آقاى آزاد مراديان به بحث صلح و جنگ از ديدگاه روانشناسى پرداختند. بخش سخنرانى اين جلسه توسط دوستان بنياد انسان ضبط و در كانال يوتوب اين بنياد براى استفاده عموم آمده است. و قرار است كه بخش پايانى و پانل سوال و جواب هم متعاقبا پخش گردد.
 
 
Read More - ادامه مطلب...
 
پيامى كوميته ى كورده كانى نيشه جى ئه مريكا بو ديموكراسى و مافى مروڤ له ئيران , بوكونگره ى چواره مى ی
vokradio.com, Los Angeles, California, USA   

پيامى كوميته ى كورده كانى نيشه جى ئه مريكا بو ديموكراسى و مافى مروڤ له ئيران , بوكونگره ى چواره مى یەكیەتیی خوێندكارانی دێموكراتی كوردستانی ئێران

KAC4DHRI_Logo

‎ده سته ى به ريوه به رى یەكیەتیی خوێندكارانی دێموكراتی كوردستانی ئێران
‎كوميته ى ئاماده كارى كونگره ى چواره م

 


‎ئه ندامانى یەكیەتیی خوێندكارانی دێموكرات، ئاماده بوان له كونگره ى جواره مى یە كیە تیی خوێندكارانی دێموكراتی كوردستانی ئێران

‎زور به شانازى ده زانم كه له لايه ن خومه وه و ئه ندامانى كوميتته ى كورده كانى دانيشتوى ئه مريكا بو ديموكراسى و مافى مروڤ له ئيران  پيامى پيروز بائى و دست خوشى خومان ئاراسته ى ئيوه ى ئازيز ده كه م‫ .


‎بى گومان پيك هاتنى یە كیە تیی خوێندكارانی دێموكراتى كوردستانى ئيران‫ له هه ل و مه رجى ئيستاى روژ هه لاتى كوردستاندا يه كيك له و ده ست كه وته پيروزانه يه كه ده بى  به هه ول و تيكوشانى هه مه لايه نه بپاريزيه ت، په رى پى بدريت و ببيته جيگاى متمانه بو لاو و گه نجى خويندكارى كورد له روژ هه لاتى كوردستان و ببيته نوينه رى ئه م چينه له كومه لگا ى نيو نه ته ويى دا .


‎ خويندكارى كورد جياواز له پيونديه كانى له گه ل بيرو راى سياسى و ئايدوئولوژى و حيزبى دا ، وه ك روناك بيريكى سنوردارى كورد پيناسه ده كريت. بو چونه كانى پيناسه ى هه ول و تيكوشانى روناكبيرانى پيش له  خوى و ئاسوى دواروژى زانيارى و زانستى و سياست و ديپلوماسى داهاتوى گه له كه يه تى‫.‬ خويندكارى كورد ئه مك دارى گه لى چه و ساوه ى كورده ، و جيگاى ئوميدى نه سلى پيش له خوى كه هه مو ئه زمونه كانى له پيش چاوى خويندكارى ديموكراتى خوى داناوه كه چ به زانيارى و چ به سياستى شورشگيرانه هه ليانسه نگينيت، بيان باريزيت، يان له سه نگى مه حه كى بيرو راى پاك و خاوينى خوى بدات، ره خنه بگريت و به هه لويستى روناكبيرانه ى خوى ته نانه ت ريگا بو نه سلى پيش له خوى روون كاته وه‫.

Read More - ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > پایان >>

صفحه 71 - 77 از 1439

Polls

VOK Radio Newsletter

Name: 
Email:  
Subscribe Unsubscribe

Calendar of Events

« < May 2017 > »
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
© 2007 - 1396, VOK Radio